Güvercin Bakımı


Güvercinlerin sağlığı için Güvercin bakımının doğru yapılması olmazsa olmazdır. Bunun için belli başlı kurallar vardır. Bunların başlıcaları: Temiz bir kümes, hijyenik bir ortam, damızlık ve zamandır.

Temiz ve Standart’a Uygun Kümesler

Kümes denilince akla Güvercinlerin rahat edecebileceği, sağlıklı ve temiz bir ortam yani Güvercin evi akla gelmelidir. Bunun için gerekli koşullar sağlanmalıdır. Kümes olabildiğince büyük olmalıdır. İdeal boyut 50X80X50’dir.

Kümesler günlük olarak temizlenmelidir. Eğer böyle bir imkan yoksa kümes tabanına koyulacak olan ızgaralar, Güvercinlerin dışkılarıyla temasını kesecektir. Kümeslerde her zaman için yemlerinin yanında temiz su bulunmalıdır. Kümes’e tek cepheden delik açılırsa Güvercinlerin cereyanda kalması önlenmiş olur.

Günlük ya da haftalık olarak yapılan kümes temizliğiyle Güvercinler hastalıklardan büyük ölçüde korunmuş olur.

Damızlık

Sağlıklı yavrular için sağlıklı damızlık şarttır. Sürekli hastalık geçiren ve zayıf bir damızlık’ın yavrusu da aynı şekilde zayıf olacağı için damızlık kuş seçiminde güçlü ve dirençli damızlıklar seçilmelidir.

Hayvan SitesiBenzer Başlıklar

Güvercinlerin Ömrü ve Beslenmesi

Güvercin Ömrü Güvercin yavruları yumurtadan çıktıkları an savunmasız ve güçsüz bir halde doğarlar. Kötü şartlardan çabucak etkilenerek ölebilirler. Özellikle kış

Güvercin Türleri

En Yaygın Güvercin Türleri

Taklacı Güvercin: Bu Güvercinlerin yetiştirilme amacı, bir güvercin’in takla atabilme yeteneğinin ve performansının en üst seviyeye çıkarılma isteğidir. Bu nedenle bu türü beslemek isteyen yetiştiricinin üstün bilgi birikimine ve yeteneğine sahip olması gerekir.

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz bir yorum yapılmamış! » İlk yorumu sen yap!

Yorum Yap

E-posta adresiniz kesinlikle yayınlanmayacaktır.
Gerekli alanlar*