» Evcil Hayvan Bilgi Bankası

Üye Ol | Üye Girişi


Hayvanlara Eziyet Eden İnsanların Psikolojisi

31 Temmuz 2013 Bu sayfa 74 kez okundu. Kategori: Makaleler

      


Eğer çocuğunuz hayvanlara ve evdeki evcil hayvana eziyet ediyorsa durum ciddi!

Problemin, bir hayvanı öldürmek gibi basit bir şey olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Ailenin evcil hayvanlarına eziyet eden veya öldüren bir çocuk, son derece ciddi psikolojik ve ruhsal problemlerin başlangıcındadır. Psikoloji ve kriminoloji (suç bilimi) adına yapılan çalışmalar, hayvanlara işkence eden çocukların, daha sonra insanlara şiddet uygulamaya başladıklarını göstermektedir. Çocuğunuz hayvanlara eziyet ediyorsa, acil psikolojik yardım almalısınız.

hayvanlara eziyet Hayvanlara Eziyet Eden İnsanların PsikolojisiHayvanlara işkence uygulamak, basit bir kişilik problemi değil, son derece ciddi, zihinsel ve ruhsal problemlerin işaretidir.

Amerika’da FBI tarafından yapılan açıklamada, tecavüzcülerin ve katillerin en büyük ortak özelliğinin, düzenli olarak hayvanlara karşı şiddet uygulamış olmalarıdır.

Yapılan araştırmalar, hapiste ciddi suçlardan yatanların, örnek vermek gerekirse, tecavüz, cinayet, yaralama… gibi, çocukken evcil hayvanlar üzerinde şiddet uyguladığı yönündedir.

Aile içindeki şiddet uygulamaları, zayıf olana yöneltilir, bu sebepten çocuk ve hayvana şiddet uygulamak, birbiri ile direk olarak bağlantılıdır.

Hayvanlara işkence eden, öldüren çocuklar, büyük olasılıkla anne ve babalarını örnek almışlardır. Onlar, anne ve babalarına karşı olan sinirlerini, öfkelerini ve düş kırıklıklarını hayvanlara şiddet uygulayarak gösterirler.
Yetişkinlikte, hayvanlara işkence eden ve zevk için öldürenler de aslında, zayıf karakterli kişilerdir. Sosyal hayatta özgüveni eksik, ezik ve erkekliğiyle ilgili sorunu olanlar, bu öfkelerini zayıf olandan, kolay olandan yani hayvandan ya da savunmasız insanlardan çıkarırlar. Böyle davranınca kendilerini güçlü ve iyi hissederler. Bu insanlar uç noktada hasta ve tedaviye muhtaç kişilerdir. Seri katillerin de içinde bulunduğu grup, bu gruptur.

İnsanlar hoşlandıkları bir işle uğraşırken dinlenirler. Evcil hayvanlarla etkileşim, gündelik hayatın olumsuzluklarına karşı koruyucu kalkanımızdır. Eve hayvan girişine izin vermek sizi özel biri yapar. Ev denen mekanda kabul görmek, evcil hayvanlar için de bir ayrıcalıktır. Bir canlının ihtiyaçlarını karşılarken aranızda duygusal bir alışveriş vardır. Bu sorumluluğu sürdürebilmekse insanı yeniler. Bir hayvanı yakından tanırken, kendinizi de daha iyi tanıdığınızı fark edersiniz.

Mırıltılarını dinledikçe bizi mutlu eden Kedilerimiz, duygusal dengemizi korumamıza yardımcı olurlar. Yorgun ve sıkıntılı bir günün sonunda, hangimiz kedisine ya da köpeğine sarılıp tüylerini okşamak istemez ki? İnsan psikolojisini etkileyen kediler ve köpekler, aynı zamanda bizi eğitebilirler de. Özellikle çocukların küçük yaşlarda hayvan sevgisini öğrenmeleri, paylaşım, saygı duyma, kendinden başka canlıları farkında olma ve empati kurması açısından çok önemlidir. Kedileri, köpekleri her gördüğünde ‘Yaklaşma, ısırır’ şeklinde uyarı alan çocuklar, sizce ileride hayvan sevebilir mi? Kendinden güçsüz hayvanlara eziyet eden çocuk, başta yaptığının bilincinde değilken, ağır cezalar uygulamak, bu davranışı pekiştirebilir. Ayrıca ailede şiddet varsa, güçlü güçsüze eziyet ediyorsa, çocuğun bu davranışları benimsemesi ve ciddi davranış bozuklukları geliştirmesi beklenir.

Lütfen bekleyiniz...

Yorum Yaz

Kapat
Yeni Üyelik Oluşturun

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Türkiye’nin Memeli Türleri Listesi
Türkiye’nin Memeli Türleri Listesi


INSECTIVORA Erinaceidae Erinaceus concolor (concolor,drozdovskii) Hemiechinus auritus (calligoni) Soricidae Sorex minutus (minutus,lucanius) Sorex raddei Sorex › ...
Mavi Rus Kedileri
Mavi Rus Kedileri


Mavi Rus Kedisi (Russian Blue), pek çok Kedi türünün aksine oldukça sakindir. Sevgisini çevresindeki insanlara göstermeyi sever ve fazlaca zekidir. Ayrıca › ...
Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar
Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar


Nesli tükenmekte olan hayvanlar, yok olma tehdidi altındaki hayvan türleridir. Bir türün tükenmekte olması demek, sayılarının giderek azalıyor olması › ...
Mavi Kerevit (Istakoz)
Mavi Kerevit (Istakoz)


Ana vatanı ABD’nin Florida eyaleti olan Mavi Kerevit, hem etçil hem de otçul olarak beslenir. Akvaryum ortamında 3-4 yıl kadar yaşayabilen bu canlı, › ...
Sivrisinek Balığı (Gambusya)
Sivrisinek Balığı (Gambusya)


Bir canlı doğuran türü olan ve ülkemizde Sivrisinek Balığı olarak bilinen Gambusya (Gambusia affinis)’nın kökeni Amerika Birleşik Devletleridir. › ...

© 2011-2014 Hayvan Sitesi
Sitemiz en iyi Google Chrome tarayıcısı ile görüntülenmektedir.