İguana nerede yaşar, cinsiyeti nasıl belirlenir?


İguanalar, doğal yaşamlarında aşağıdaki haritada görüldüğü gibi tropikal bölgelerde yaşarlar. Nemli ve sıcak bölgelerde, daha çok Afrika ve Orta-Güney Amerika’da görülürler.

İguana Yaşam Alanı

Yaşamlarının yarısından fazlasını ağaçların üzerinde geçiren İguanalar, uzun tırnak ve kuyrukları sayesinde ağaç dallarında rahatlıkla gezinebilirler.

İguanalarda cinsiyet ayrımı çok kolaydır. Öncelikle İguananızı ters çevirin. Ardından alt kısmına dikkatlice bakın. Erkek İguanaların karın kısmının altında bulunan deri gözenekleri, dişi İguanalara göre daha iridir. Yani gözenekler büyükse erkek, küçükse dişidir.

İguana Cinsiyet Ayrımı

İguanalar, çiftleşme döneminde ağaçtan inerek çiftleşirler. Yumurtalarını kurduğu yuvaya bırakan dişiler, toplamda 20 civarında yumurta bırakır. Yuvalarını toprakla kapattıktan sonra yaşadığı bölgeye (ağaç dallarına) geri dönerler. Bazı durumlarda, birkaç tane dişinin aynı yuvaya yumurtladığı görülür.Benzer Başlıklar

İguana Almadan Önce

İguana bakımı, en az Kedi, Köpek bakımı kadar masraflıdır. Her şeyden evvel, bütçenizi doğru hesap etmeli, İguana bakımı için gerekli

İguana Hakkında Bilgiler

Türkiye’de yaygın olarak yaşayan İguanalar hakkında aradığınız tüm bilgileri sizler için hazırladık! İguana Teraryumu Öncelikle İguanalar’ın yaşayacağı teraryum’un boyu iguana’nın

İguana Bakımı

İguanalar; Kedi ve Köpek gibi evcil hayvanlar olmadıkları için ev ortamında beslenmesi çeşitli sorunlara yol açabilir. Petshop’lardan alınan yanlış bilgilerle İguanaların bakımı hayal kırıklıklarına ve sonunun kötü bitmesine sebep olur.

Öncelikle uygun ortamlarda beslenen İguanalar 1.5-2 metre boyuna kadar ulaşabilirler. Bu sebeple İguanalara geniş bir alan sağlanmalıdır.

Yorum Yok

Bir yorum yaz
Henüz bir yorum yapılmamış! » İlk yorumu sen yap!

Yorum Yap

E-posta adresiniz kesinlikle yayınlanmayacaktır.
Gerekli alanlar*