Kedi Türleri

Chinchilla Özellikleri

Chinchilla 3
Chinchilla Özellikleri
4.3 (85%) 4 Oy

Genel Bilgi

Yer:İran
Renkleri:Gümüş rengi-mavi; gümüş rengi; çikolata rengi-gümüş rengi; açık mor-gümüş rengi; altın sarısı; mavi-altın sarısı; çikolata rengi-altın sarısı; açık mor-altın sarısı
Bakım:Oldukça bakım gerektirir; her gün en az 15 dk. taranmalı/fırçalanmalı.
Karakter Özelliği: Sadık, sevgisini belli eden, uysal, sakin
Tüy Şekli:Uzun
Boyut:Orta

Özellikleri

Karakteristik (Ortalama:8)

Çocuklarla Anlaşma: 8

Hayvanlarla Anlaşma: 8

Hayvanlarla Anlaşma: 8

Sadakat: 8

Egzersiz İhtiyacı (Ortalama:6)

Oyunculuk: 6

Hareket İhtiyacı: 6

Bakım İhtiyacı (Ortalama:9)

Taranma: 10

Genel Bakım: 8

Açıklama

Chinchilla, genellikle sakin ve uysal davranışlar gösterir. Sevgisini belli eden ve ilgiden hoşlanan bir kedidir. Hassas ve kırılgan bir görünümü vardır, ancak özünde güçlü ve dayanıklıdır. Ağaca tırmanmak ve fare yakalamaktan oldukça hoşlanır.

Genel Özellikler

Chinchilla, İran Kedisi ırkı içerisinde ayrı bir cins olarak değerlendirilir. Ama İran Kedisine göre daha ufak ve daha tıknaz bir yapısı bulunur. Genel özellikleri pek net değildir. Birbirinden değişik özellikte olan Chinchilla türleri bulunur. Gözleri zümrüt yeşili, mavi-yeşil ya da koyu siyah sürmeli olabilir. Burnunun ortası siyah çizgili ve kırmızı renktedir. Patilerinin altı siyahtır. Özellikle ilkbahar döneminde çok fazla tüy döker. Kışlık tüylerini bahar aylarında değiştirir.

Chinchilla adını kürküyle meşhur bir kemirgenden almıştır: (Kemirgen Chinchilla) Bu sevimli kemirgen, Güney Amerika kökenlidir.

Bakım

Chinchilla bakımı yoğun ve özenli olmalıdır. Tüyleri uzundur ve bakımı tam yapılmadığında kolayca düğümlenebilir. Tüyler her gün mutlaka en az 15 dakika boyunca fırçayla taranmalıdır. Kol altı, göbek bölgesi ve kuyruğu düğümlenmeye daha müsaittir. Bu nedenle fırçalama sırasında kol altına, göbek bölgesine ve kuyruğunun alt kısımlarına daha çok önem gösterilmesi gerekmektedir. Fırçalama işlemi birkaç gün bile ihmal edilse tüylerde düğümlenme olabilir ya da tüyleri çok karışabilir. Tarakla açılamayan karışıklıklar tıraş edilmelidir. Kürkünün tamamen tıraş edilmesi gerekir.

Yorum Yaz

1 Yorum

  • ben chinchilla kedi aldım 15 gün sonra geliyor ama korkuyorum. bana alışamıcak diye ama geçen gün onu görmeye gittim hemen geldi kendini sevdirdi yazdıkları gıbı çok uyasal bır kedi ….