Köpek Bakımı Rehber Dökümanları

Hangi Köpek Maması Tercih Edilmeli ? Mama Seçme Rehberi

Değerlendir

Köpek maması seçerken super, premium gibi bir sürü sıfatlar ile çoğumuzun içeriğini anlayacak kadar bilgi sahibi olmadığımız mamaları marketlerde görür olduk. Hangi köpek mamasını alacağınız, köpek maması seçerken neye dikkat edeceğinizi bilmeniz köpeğinizin sağlığı açısından çok önemli. Reviews web sitesinin yaptığı bir araştırmaya göre köpek sahiplerin %70’i hangi mamayı seçtiklerinin nedenini bilmiyorlar.

İlgili site yaklaşık 10 kişilik bir ekiple 1400 saat harcayarak böyle bir çalışmayı yapmışlar. Rakamlarla araştırmaya hızlıca bir bakalım:

 1. 20’den fazla, köpek eğitmeni, hayvan davranışları uzmanı, yazar ve üniversitede görev yapan araştırmacılar katılmış.
 2. 300 kişi ile anket yapmışlar
 3. Köpek maması seçerken nelere dikkat edilmesine yönelik 72 adet makale okumuşlar
 4. 115 adet köpek maması incelemişler

Kötü Mama Kötü Sağlık Sonuçları

Köpeğinizin maması aşağıdaki listede olsa bile sizin köpeğiniz için en iyisi olmayabilir. Köpeğinizin için doğru protein, yağ, lif ve vitamin dengesinin doğru ayarlanması gerekli. Yanlış dengeler hem fiziksel hem de mental olarak sağlık sorunlarına neden olabilir.

Köpekler için obezite ciddi bir problem olabilir. En büyük sebebi köpeğin fazla mama yemesi ve az egzersiz yapmamasıdır. Obez köpekler için mama içeriğinin farklı olması gerektiğini göz ardı etmemelisin. Bunlar için  aşağıdaki listelenen mamaların diyet olanları seçebilirsiniz.

Bazı köpeklerde sistit hastalığı görünür. Bu köpeklerin vucutlarında kristalleşme yüzünden idrar kan ve irin benzeri yoğun bir kıvam görünmesi ile kendisini gösterir. Sistit olan köpekler için antibiyotik tedavisinin yanına özel mamalar yedirilmelidir. Bu mamaları yalnızca veterinerlerden temin edebilirsiniz.

Mama Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz ?

Köpeklerin diyeti insanların diyetine çok benzer. Yüksek protein ve düşük karbonhidrat içeren mamalar (renklendirici, tahıl ve yapay renklendirici) tercih edilmelidir. Julie Churchill Doç Klinik Profesörü Minnesota Üniversitesi

Mısırsız ve tahılsız mamalar seçilmeli. Mısır bir etobur için uygun değildir, protein az içerir. Gluten vardır içinde  ve çoğunlukla GDO içerir. Tahılda aynı nedenle tercih edilmemelidir. Dr. Elisa Katz Veteriner Hekim

Organik kelimesine dikkat edin. Organik olarak işaretlenmiş sertifikalı köpek mamaları tercih edilmeli. Cherly Smith Köpek Davranış ve Eğitim Uzmanı

Bunların dışında biz de belirtelim ki protein = et demektir. Köpekler için zararlı küspe, şeker pancarı olan, tahıl içeren mamaları kesinlikle tercih etmeyin. Köpeğinizin duruma göre diyet, özel sağlık veya enerjik mamaları listedeki markaların ürünlerine göre seçebilirsiniz. Bir  de bu sayfanın altındaki yorumlara dikkat edin :)

 

Sonuç olarak en iyi 10 mamayı aşağıdaki gibi listelenmiştir. Bazıları Türkiye’de yok bazıları ülkemizde satışta. Ülkemizde ki yerli üretim yapan firmalar büyük ihtimalle araştırmaya katılmamıştır. Eğer yerli üreticiler ile aşağıdakileri karşılaştıracak birileri olursa yoruma eklerse çok seviniriz.

En iyi 10 köpek maması

 1. Orijen
 2. ACANA
 3. Eagle Pack
 4. Fromm
 5. Nature’s Logic
 6. Stella & Chewy’s
 7. Wysong
 8. Pinnacle
 9. Primal
 10. Hi-Tek Naturals

Lütfen sizde yorum olarak hangi köpek mamasını kullandığınızı veya hangisinin iyi olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız ekleyin. Günlük 3 bini aşan ziyaretçilerimiz ve sitemizin uzmanları sizin için cevaplasın.

 

Yorum Yaz

1 Yorum

 • Proplan kullaniyorum golden kopegim hep kasiniyor test yaptirdim misira allerjisi var
  Hangi mamayi yedirebilirim acama yardima ihtiyacin var vet,guvenmiyirum
  Artik