Ördekler

Yavru Ördekler Ne Yer?

Yavru Ördekler Ne Yer?
3 (60.84%) 215 Oy

Yavru Ördekler Nasıl Beslenir?

Aslında ördekler de tıpkı civcivler gibi ev ortamına uygun değildirler. Çünkü yavru iken oldukça sevimli olan ve beslenebilir olarak algılanan ördek ve civcivlerin büyüdükleri zaman evde beslenmeleri büyük bir sorun haline dönüşebilmektedir. Yine de evde ördek besleyecekseniz bakımı ve beslenmesine dikkat etmeniz gerekir.

Yavru Ördeklerde Beslenme ve Bakım

Ördekler genel itibari ile suyu oldukça seven canlılardandır. Bu sebeple ev içerisinde onların sevebilecekleri tarzda bir ortam yaratabilmek oldukça zordur. Ördeği leğende beslemek ise onun için uygun bir ortamın çok ötesindedir. Çünkü su çok kısa bir süre zarfında kirlenir ve yavru ördek için sağlıksız bir ortama dönüşür. Bu sebeple suyun düzenli olarak yenilenmesine dikkat etmek gerekir.

Şayet bahçeli bir evde yaşıyorsanız ördeğiniz için uygun bir ortam sağlamanız çok daha kolay olacaktır. Yavru ördekler oldukça narin ve savunmasız hayvanlardır. Onlara evde bakmaya karar verdiyseniz mutlaka dikkat edilmesi gereken belirli kurallar vardır. Örnek ile anlatmak gerekirse yavru ördekler el ile tutulmaktan hoşlanmamaktadır. Bu sebeple daimi olarak ve gerekli olmadığı sürece ördeği ele almaktan kaçınmak ve sıkmamaya özen göstermek gerekir.

Yavru ördekler doğumlarının ardından ilk 15 gün boğulma tehlikesi yaşamamaları adına suya sokulmamalıdırlar. Ancak bu süre zarfının ardından ördeklerin suya olan gereksinimleri artar. Yavru ördeklerin oldukları yerde mutlaka kaliteli ve taze yemin yanı sıra temiz su bulundurulmalıdır. Ördeklerin içmesi adına taze ve temiz su bulundurmaya özellikle dikkat edilmelidir. Ördeklerin su ihtiyaçlarını giderebilmek adına suluk kullanılması da oldukça akılcı bir alternatiftir. Yavru ördeklerin henüz tüyleri seyrek olması sebebi ile sudan çıkmalarının ardından üşütme ihtimalleri bulunur. Bu sebeple bir ampul yardımı ile günün belirli saatlerinde ısınmalarını sağlayabilirsiniz.

Ördekler genel olarak ekmek, öğütülmüş tahıl, mısır, buğday, pirinç gibi yemleri, salatalık, marul ve yonca gibi farklı sebzeleri severek yerler. Oldukça sevimli hallerinde aldığınız ördeklerinizin büyüdükçe sevimliliklerini de geride bırakacaklarını göz önünde bulundurarak ördek alıp almama konusunda karar vermeniz çok daha sağlıklı olacaktır. Bahçeli bir evinizin olması ördek beslemek için çok daha uygundur.

 

Yorum Yaz

13 Yorum