Su Kaplumbağaları

Su Kaplumbağası Bakımı

Su Kaplumbağası Bakımı
Değerlendir

Su kaplumbağasının akvaryumu nerede durmalı?

Öncelikle her canlı ideal yaşam alanında yaşamalıdır. Aksi halde ızdırap gibi bir hayat yaşatmış olursunuz. Bu sebeple su kaplumbağalarının olmazsa olmazlarını eğer karşılayamıyor iseniz bakımlarını üstlenmemenizi tavsiye ederim.

Akvaryum geniş, içerisinde kumlu bölge ve keskin olmayan taşlar barındıran bir yaşam alanı olmanı ve bunun yanında mutlaka büyük bir kısmı akvaryumun güneş görmelidir. Güneş görmenin yanında akvaryumun gölgeli kısımları da olmalıdır kaplumbağa‘nın ağırı ısınmasına karşın serinleme imkânı vermesi için. Sıcaklık için termometre kullanmalısınız ve hem kuru alanı ölçen hem de ıslak alanı ölçen 2 termometre kullanabilirsiniz. Sıcaklıklar ıslak bölgede 28(gençlerde 30), kuru bölgede ise 32-33 derece olmalıdır. Kuru alanda ısıyı ultraviyole lambalar ile sağlamalısınız.

Su Kaplumbağası Bakımı

Kaplumbağa nasıl beslenir?

Su kaplumbağaları hem etçil hem de otçul hayvanlardır. Ama özellikle 1 yaşına kadar protein ihtiyaçlarından dolayı et ağırlıklı besleyebilirsiniz. Protein almaları için haşlanmış ve tuzsuz kıyma, tavuk eti ve hatta yumurta akı kullanabilirsiniz. 1 yaşından sonra su kaplumbağalarını ot ağırlıklı beslemelisiniz ama obezite olmamaları için hayvanların gün aşırı şekilde marul, salatalık gibi sebzeleri kullanabilirsiniz veya muz, elma gibi meyveleri de verebilirsiniz.

Su kaplumbağasının suyu hangi sıklıkta değiştirilmeli?

Filtre kullanıyorsanız temizleme işleminin süresi artabilir ama ideal süre haftada birdir. Bunun yanında su kaplumbağalarının kabuğunu yumuşak fırça ile temizlemeliyiz aksi halde oluşan mantar kabuğa zarar verebilir.
En önemli bilgi… Kaplumbağalar salmonella diye adlandırılan bağırsak parazitleri ile yaşarlar ve bu parazit onlara zarar vermeseler de insanlarda ölümcül olabilir. Bu sebeple hijyen kurallarına mutlaka uyunuz!

Yorum Yaz