Yavru Köpek Bakımı

Yavru köpeklerin ilk başta sahibine ve getirildiği eve alışması zaman alabilir. Çünkü annesinden ve kardeşlerinden ayrılan yavru köpekler her hayvanda olduğu gibi yabancılık çeker, huzursuz ve korku içinde olur. Bu nedenle yavru köpek edinmek isteyen insanların, çok sabırlı ve anlayışlı olmaları gerekmektedir. Bu psikolojide olan yavru köpeklere sevgiyle yaklaşılmalıdır.

İlk günlerde, yavru Köpeklerin eve ve sahibine alışabilmesi için ona, sessiz ve kalabalıktan uzak bir ortam sağlanmalıdır. Yavru köpeklerin dinlenmek ve uyumak için bir köpek kulübesi yapılmalıdır. Burada kendini rahat ve güvende hissedecektir. Yavru köpekler günlerinin büyük bir kısımını uykuda geçirir. Çünkü yavru köpekler için uyku, büyük önem taşır.

Tuvalet eğitimi ve yapması istenmeyen davranışlar, Köpeklere, yavruyken öğretilmelidir. Aksi halde yetişkin bir köpeğe bunları öğretmek çok zorlaşır. Köpeklere kızarak ve gerektiğinde ödüller vererek yapması istenmeyen davranışlar önlenebilir. Köpeklerin şımarmaması ve başına buyruk davranmaması için daha yavruyken ne yapıp yapmayacağı öğretilmeli ve sahibine alışması sağlanmalıdır.

Ödüller, köpeklerin nasıl davranacağının belirlenmesinde en büyük yardımcıdır. Köpeklere, sahibinin hoşuna giden bir davranış yaptığında, ödül verilirse ve bu tekrarlanırsa köpeklerin hoşa giden davranışı süreklileşir. Örneğin, sevdiği yiyecekleri vermek, okşama, “aferin” gibi kelimeler, dışarı çıkarma gibi ödüller köpeklerin doğru davranışlarını süreklileştirir. Tuvalet eğitimi konusunda ödüllerin önemi büyüktür.

Kısacası, Köpeklerden hoşunuza giden bir davranış gördüğünüzde, siz de onun hoşuna giden şeyleri yapın.

Köpeklerde cezalandırma da aynı ödüller gibi Köpekten istenilen davranışı göstermesinde yardımcı olur. Örneğin, Köpeklerin yaptığı istenmeyen herhangi bir davranışta, yüksek sesle ikaz önemli bir yöntemdir. Cezaların dozunun ayarlanması çok önemlidir. Köpeklere şiddet uygulamak ve aç bırakmak izlenmemesi gereken yöntemlerdir. Fiziksel şiddet yerine sözel olarak uyarıda bulunulmalıdır. Örneğin “hayır” ya da “yapma” kelimelerinin anlamı öğretilmelidir.

Yavru Köpekler, yaklaşık olarak 6 aylıkken süt dişlerini dökmeye başlarlar. Bunun yerine kalıcı dişleri çıkacaktır. Dişlerinde kaşıntı çok olacağı için, buldukları her şeyi kemirmeye başlayacaklardır. Yavru köpekler için özel olarak hazırlanmış ürünlerle kemirme ihtiyacı karşılanmalıdır.

Hayvan SitesiBenzer Başlıklar

Köpeklerin Bakımı

Köpeklerin yaşamlarını sağlıklı ve mutlu bir şekilde geçirebilmesi için belirli koşulların yerine getirilmesi gerekir.

Öncelikle Köpeklerin temizliği, kapalı ortamdan dışarı çıkıp dolaştırılması, barındıkları alan, bakımları, gerekli kaliteli mamalarla beslenmesi çok önemlidir. Köpeklerin sağlıkları ve mutlulukları için bu sayılanlar eksiksiz olarak yapılmalıdır. Köpekler dış görünüşlerinin aksine nazik hayvanlardır.

Köpeklerde Göz ve Tırnak Bakımı

Köpeklerin genel sağlıkları için tırnak ve göz bakımı oldukça önemlidir. Bu yüzden Köpeklerde göz ve tırnak bakımı özenli bir şekilde

Köpeklerde Tüy Bakımı

Evcil köpeklerin çoğu genelde uzun ve yumuşak tüylere sahiplerdir. Bu tür köpeklerin tüylerinin sık aralıklar ile bakımlarının yapılması hem hayvanın

1 Yorum

Bir yorum yaz
  1. Hakan Kutan
    Hakan Kutan 19 Mart, 2012, 20:08

    Yavru köpeğimin bakımı konusunda çok şey öğrendim bu siteden. Teşekkürler

    Bu yoruma cevap yaz

Yorum Yap

E-posta adresiniz kesinlikle yayınlanmayacaktır.
Gerekli alanlar*