» Evcil Hayvan Bilgi Bankası

Üye Ol | Üye Girişi


Yavru Köpek Bakımı

7 Haziran 2011 Bu sayfa 5.351 kez okundu. Kategori: Köpek Bakımı

      


yavru kopek 150x150 Yavru Köpek BakımıYavru köpeklerin ilk başta sahibine ve getirildiği eve alışması zaman alabilir. Çünkü annesinden ve kardeşlerinden ayrılan yavru köpekler her hayvanda olduğu gibi yabancılık çeker, huzursuz ve korku içinde olur. Bu nedenle yavru köpek edinmek isteyen insanların, çok sabırlı ve anlayışlı olmaları gerekmektedir. Bu psikolojide olan yavru köpeklere sevgiyle yaklaşılmalıdır.

İlk günlerde, yavru Köpeklerin eve ve sahibine alışabilmesi için ona, sessiz ve kalabalıktan uzak bir ortam sağlanmalıdır. Yavru köpeklerin dinlenmek ve uyumak için bir köpek kulübesi yapılmalıdır. Burada kendini rahat ve güvende hissedecektir. Yavru köpekler günlerinin büyük bir kısımını uykuda geçirir. Çünkü yavru köpekler için uyku, büyük önem taşır.

Tuvalet eğitimi ve yapması istenmeyen davranışlar, Köpeklere, yavruyken öğretilmelidir. Aksi halde yetişkin bir köpeğe bunları öğretmek çok zorlaşır. Köpeklere kızarak ve gerektiğinde ödüller vererek yapması istenmeyen davranışlar önlenebilir. Köpeklerin şımarmaması ve başına buyruk davranmaması için daha yavruyken ne yapıp yapmayacağı öğretilmeli ve sahibine alışması sağlanmalıdır.

Ödüller, köpeklerin nasıl davranacağının belirlenmesinde en büyük yardımcıdır. Köpeklere, sahibinin hoşuna giden bir davranış yaptığında, ödül verilirse ve bu tekrarlanırsa köpeklerin hoşa giden davranışı süreklileşir. Örneğin, sevdiği yiyecekleri vermek, okşama, “aferin” gibi kelimeler, dışarı çıkarma gibi ödüller köpeklerin doğru davranışlarını süreklileştirir. Tuvalet eğitimi konusunda ödüllerin önemi büyüktür.

Kısacası, Köpeklerden hoşunuza giden bir davranış gördüğünüzde, siz de onun hoşuna giden şeyleri yapın.

Köpeklerde cezalandırma da aynı ödüller gibi Köpekten istenilen davranışı göstermesinde yardımcı olur. Örneğin, Köpeklerin yaptığı istenmeyen herhangi bir davranışta, yüksek sesle ikaz önemli bir yöntemdir. Cezaların dozunun ayarlanması çok önemlidir. Köpeklere şiddet uygulamak ve aç bırakmak izlenmemesi gereken yöntemlerdir. Fiziksel şiddet yerine sözel olarak uyarıda bulunulmalıdır. Örneğin “hayır” ya da “yapma” kelimelerinin anlamı öğretilmelidir.

Yavru Köpekler, yaklaşık olarak 6 aylıkken süt dişlerini dökmeye başlarlar. Bunun yerine kalıcı dişleri çıkacaktır. Dişlerinde kaşıntı çok olacağı için, buldukları her şeyi kemirmeye başlayacaklardır. Yavru köpekler için özel olarak hazırlanmış ürünlerle kemirme ihtiyacı karşılanmalıdır.

Hayvan Sitesi

Lütfen bekleyiniz...

Yorumlar

Yorum Yaz

Kapat
Yeni Üyelik Oluşturun

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Resimli Kedi Cinsleri
Resimli Kedi Cinsleri


A’dan Z’ye Tüm Kedi Cinsleri A’dan Z’ye bilinen tüm Kedi türleri bu başlık altında yer alıyor. Abyssinian  ...
Kaplumbağa’nın gözlerinin kapanması durumunda ne yapılmalıdır?
Kaplumbağa’nın gözlerinin kapanması durumunda ne yapılmalıdır?


Su Kaplumbağası’nın gözlerinin kapanması, şişmesi ve kabuğunun yumuşaması durumunda neler yapılabilir? Öncelikle Su Kaplumbağaları’nın › ...
Guinea Pig Bakımı
Guinea Pig Bakımı


Guinea Pig Tüy Bakımı Guinea Pigler, sert ve sık tüylere sahiptir. Bu nedenle belirli aralıklarla ve düzenli bir şekilde tüyleri taramak ve temizlemek › ...
İran Kedisi
İran Kedisi


İran Kedilerinin(Persian) kökeninin, anavatanı Türkiye olan Ankara kedilerinden geldiği düşünülmektedir. İran kedilerinin Avrupalılar tarafından keşfedilmesiyle, › ...
Papağan yemi hazırlanışı
Papağan yemi hazırlanışı


Papağanlar için evde oldukça ekonomik ve son derece kolay bir şekilde papağan yemi hazırlamak mümkündür. Aşağıda bulunan malzemeler, bir Papağan’ın › ...

© 2011-2014 Hayvan Sitesi
Sitemiz en iyi Google Chrome tarayıcısı ile görüntülenmektedir.