» Evcil Hayvan Bilgi Bankası

Üye Ol | Üye Girişi


Yavru Köpek Bakımı

7 Haziran 2011 Bu sayfa 5.720 kez okundu. Kategori: Köpek Bakımı

buyut    kucult     yazdir

Yavru köpeklerin ilk başta sahibine ve getirildiği eve alışması zaman alabilir. Çünkü annesinden ve kardeşlerinden ayrılan yavru köpekler her hayvanda olduğu gibi yabancılık çeker, huzursuz ve korku içinde olur. Bu nedenle yavru köpek edinmek isteyen insanların, çok sabırlı ve anlayışlı olmaları gerekmektedir. Bu psikolojide olan yavru köpeklere sevgiyle yaklaşılmalıdır.

İlk günlerde, yavru Köpeklerin eve ve sahibine alışabilmesi için ona, sessiz ve kalabalıktan uzak bir ortam sağlanmalıdır. Yavru köpeklerin dinlenmek ve uyumak için bir köpek kulübesi yapılmalıdır. Burada kendini rahat ve güvende hissedecektir. Yavru köpekler günlerinin büyük bir kısımını uykuda geçirir. Çünkü yavru köpekler için uyku, büyük önem taşır.

Tuvalet eğitimi ve yapması istenmeyen davranışlar, Köpeklere, yavruyken öğretilmelidir. Aksi halde yetişkin bir köpeğe bunları öğretmek çok zorlaşır. Köpeklere kızarak ve gerektiğinde ödüller vererek yapması istenmeyen davranışlar önlenebilir. Köpeklerin şımarmaması ve başına buyruk davranmaması için daha yavruyken ne yapıp yapmayacağı öğretilmeli ve sahibine alışması sağlanmalıdır.

Ödüller, köpeklerin nasıl davranacağının belirlenmesinde en büyük yardımcıdır. Köpeklere, sahibinin hoşuna giden bir davranış yaptığında, ödül verilirse ve bu tekrarlanırsa köpeklerin hoşa giden davranışı süreklileşir. Örneğin, sevdiği yiyecekleri vermek, okşama, “aferin” gibi kelimeler, dışarı çıkarma gibi ödüller köpeklerin doğru davranışlarını süreklileştirir. Tuvalet eğitimi konusunda ödüllerin önemi büyüktür.

Kısacası, Köpeklerden hoşunuza giden bir davranış gördüğünüzde, siz de onun hoşuna giden şeyleri yapın.

Köpeklerde cezalandırma da aynı ödüller gibi Köpekten istenilen davranışı göstermesinde yardımcı olur. Örneğin, Köpeklerin yaptığı istenmeyen herhangi bir davranışta, yüksek sesle ikaz önemli bir yöntemdir. Cezaların dozunun ayarlanması çok önemlidir. Köpeklere şiddet uygulamak ve aç bırakmak izlenmemesi gereken yöntemlerdir. Fiziksel şiddet yerine sözel olarak uyarıda bulunulmalıdır. Örneğin “hayır” ya da “yapma” kelimelerinin anlamı öğretilmelidir.

Yavru Köpekler, yaklaşık olarak 6 aylıkken süt dişlerini dökmeye başlarlar. Bunun yerine kalıcı dişleri çıkacaktır. Dişlerinde kaşıntı çok olacağı için, buldukları her şeyi kemirmeye başlayacaklardır. Yavru köpekler için özel olarak hazırlanmış ürünlerle kemirme ihtiyacı karşılanmalıdır.

Hayvan Sitesi

Yorumlar

Yorum Yaz


Kapat
Yeni Üyelik Oluşturun
*
*

Öne Çıkan Başlıklar


Anket

Hayvansitesi.com hakkındaki düşünceniz nedir?

© 2011-2015 Hayvan Sitesi
Facebook Twitter Youtube Google
Sitede yer alan tüm içerikler, aksi belirtilmedikçe Hayvansitesi.com'a aittir.
Site Haritası - Site Haritası Resim - Site Haritası Video