Yavru Tavşan Bakımı


Yavru Tavşanlar, çok narin hayvanlardır. Bünyeleri zayıf olduğundan bakımlarına gerekli özen gösterilmezse, kolaylıkla hastalanarak üzücü sonuçlar doğabilmektedir. Tavşanlar otobur canlılar olmalarına rağmen yavru Tavşanların beslenmesi için sürekli olarak yeşillik verildiğinde, yavru Tavşanınız ishal olur. İshal özellikle yavru Tavşanlar için çok tehlikeli bir hastalıktır. Çoğunlukla ölümle sonuçlanmaktadır.

Yavru Tavşan Bakımı

Yavru Tavşanların Beslenmesi

Yavru Tavşanların beslenmesi için yeşillikler ve kuru mama dengeli bir şekilde verilmelidir. Petshoplarda satılan Tavşan yavruları anne sütünü çoğunlukla yeterli miktarda içemedikleri için bünyeleri zayıf olmaktadır. Tavşan yavruları en az 30 gün boyunca annelerinin sütünü içmelidir. Bu şekilde bağışıklık sistemleri güçlü olur.

Yavru Tavşanlar anne sütünü yeterince içemedi diye inek sütüyle beslemeye kalkmak büyük bir yanlıştır. Çünkü inek sütü Tavşan yavruları’nın ishal olmasına neden olmaktadır. Yavru Tavşanların, anne sütünden kesildikten sonra kuru mamalar, yeşillikler ve kuru samanlarla beslenmesi uygun olacaktır. Elbetteki bu denge iyi kurulmalıdır. Birisi fazla birisi az olursa daha önce de değindiğimiz gibi Tavşan yavruları’nın sağlık sorunları yaşamasına neden olacaktır.

Yavru Tavşanların beslenmesi için meyve ve sebzeler, belli bir süre sonunda verilmelidir. Bu süre yaklaşık olarak 3 aydır. Meyve ve sebzelerin yavru Tavşanlara daha önce verilmesi uygun değildir. Bunun nedeni Tavşan yavrularının 3 aya kadar sindirim sistemlerinin yeterince gelişmemiş olmasıdır. 3 ayın sonunda yavrulara haftada en fazla 2-3 kez bu besinlerin verilmesi yeterli olacaktır.

Hayvan SitesiBenzer Başlıklar

Tavşanlarda Görülebilecek Hastalıklar

Tavşanlar, kolaylıkla hastalanabilen oldukça narin hayvanlardır. Tavşanların hastalanmasını önleyebilmek için büyük bir özen göstermek gerekir. Tavşanlarda başlıca 3 önemli hastalık

Tavşan Irkları

Büyütmek için resimlerin üzerine tıklayınız. American Cavy American Fuzzy Lop American Sable Angora English Angora French Aslan Kafa Belgian Hare

Tavşanlarda Beslenme

Tavşanlarda Beslenme, Tavşanların hayatının geri kalanı için çok önemlidir.

Yavru Tavşan sütten kesildikten sonra beslenme en uygun şekilde yapılmalıdır. Yavru tavşanlara anne sütünü yeterince alamadı diyerek inek sütü verilmemelidir. Tavşan sütü ile inek sütü arasında büyük farklılıklar olduğundan inek sütü, Tavşanlar için zararlıdır.

2 yorum

Bir yorum yaz
 1. eren
  eren 30 Kasım, 2013, 16:59

  tavşanları seviyorum ancak çok işiyorlar o yüzden almak istemiyorum

  Bu yoruma cevap yaz
 2. kanarya azra
  kanarya azra 13 Temmuz, 2013, 16:17

  gerçekten süper bi site çok güzel bu bilgiler çok önemli bencede

  Bu yoruma cevap yaz

Yorum Yap

E-posta adresiniz kesinlikle yayınlanmayacaktır.
Gerekli alanlar*