Yavru Tavşan Bakımı


Yavru Tavşanlar, çok narin hayvanlardır. Bünyeleri zayıf olduğundan bakımlarına gerekli özen gösterilmezse, kolaylıkla hastalanarak üzücü sonuçlar doğabilmektedir. Tavşanlar otobur canlılar olmalarına rağmen yavru Tavşanların beslenmesi için sürekli olarak yeşillik verildiğinde, yavru Tavşanınız ishal olur. İshal özellikle yavru Tavşanlar için çok tehlikeli bir hastalıktır. Çoğunlukla ölümle sonuçlanmaktadır.

Yavru Tavşan Bakımı

Yavru Tavşanların Beslenmesi

Yavru Tavşanların beslenmesi için yeşillikler ve kuru mama dengeli bir şekilde verilmelidir. Petshoplarda satılan Tavşan yavruları anne sütünü çoğunlukla yeterli miktarda içemedikleri için bünyeleri zayıf olmaktadır. Tavşan yavruları en az 30 gün boyunca annelerinin sütünü içmelidir. Bu şekilde bağışıklık sistemleri güçlü olur.

Yavru Tavşanlar anne sütünü yeterince içemedi diye inek sütüyle beslemeye kalkmak büyük bir yanlıştır. Çünkü inek sütü Tavşan yavruları’nın ishal olmasına neden olmaktadır. Yavru Tavşanların, anne sütünden kesildikten sonra kuru mamalar, yeşillikler ve kuru samanlarla beslenmesi uygun olacaktır. Elbetteki bu denge iyi kurulmalıdır. Birisi fazla birisi az olursa daha önce de değindiğimiz gibi Tavşan yavruları’nın sağlık sorunları yaşamasına neden olacaktır.

Yavru Tavşanların beslenmesi için meyve ve sebzeler, belli bir süre sonunda verilmelidir. Bu süre yaklaşık olarak 3 aydır. Meyve ve sebzelerin yavru Tavşanlara daha önce verilmesi uygun değildir. Bunun nedeni Tavşan yavrularının 3 aya kadar sindirim sistemlerinin yeterince gelişmemiş olmasıdır. 3 ayın sonunda yavrulara haftada en fazla 2-3 kez bu besinlerin verilmesi yeterli olacaktır.

Hayvan SitesiBenzer Başlıklar

Tavşan Üremesi ve Cinsiyet Ayrımı

Tavşan Cinsiyet Ayrımı Tavşanlarda cinsiyet ayrımı 3 aydan itibaren yapılır. Bu zamandan önce yapılması, yavru Tavşanların cinsel olgunluğa ulaşmamaları nedeniyle

Tavşan yemi nasıl hazırlanır?

Hem ekonomik hem de pratik olarak evde Tavşan yemi hazırlanışı: 1- İki adet rendelenmiş havuç 2- Birer adet rendelenmiş elma

Tavşanlar Hakkında Genel Bilgiler

Tavşanlar memeli grubunda yer alan sıcak kanlı hayvanlardır. Tavşanlar aynı Hamster’lar gibi gündüz uyur, gece aktif olurlar. Yaşam süreleri yaklaşık 8 yıldır.

Tavşanlar otçul hayvanlardır. Marul, havuç, salatalık, yonca gibi sebzeler Tavşanların severek yediği yiyeceklerdir.

2 yorum

Bir yorum yaz
 1. eren
  eren 30 Kasım, 2013, 16:59

  tavşanları seviyorum ancak çok işiyorlar o yüzden almak istemiyorum

  Bu yoruma cevap yaz
 2. kanarya azra
  kanarya azra 13 Temmuz, 2013, 16:17

  gerçekten süper bi site çok güzel bu bilgiler çok önemli bencede

  Bu yoruma cevap yaz

Yorum Yap

E-posta adresiniz kesinlikle yayınlanmayacaktır.
Gerekli alanlar*