Acı Su Balıkları

Mono

Monodactylus Argenteus
5/5 - (1 vote)

Mono balıkları, Monodactylus Sebae ve Monodactylus Argenteus olmak üzere iki farklı alt türden oluşur. Bu iki türün özellikleri hemen hemen aynıdır. Boyları ve doğada yaşam alanları dışında aralarında bir farklılık yoktur.

Monodactylus Sebae, Batı Afrika kökenlidir ve boyu 15-22 cm. arasında değişir. Monodactylus Argenteus ise, 30 cm.’ye kadar ulaşabilir. Kökeni, Kızıldeniz ve Güneydoğu Asya’dır.

Mono balıkları için ortalama akvaryum boyutu 300 litredir. Su sıcaklığı en az 22, en çok 28 derece olmalıdır. Hem otçul, hem de etçil olarak beslenen bu balıklar birer acı su balığıdır. Yani akvaryum’a tuz katılmalıdır. 1 litreye 2-3 gr. kadar tuz katmak yeterlidir. Sürü balığı oldukları için en az 6’lı gruplar halinde bakılmaları gerekir. Agresif ve yer yer kavgacı davranışlar gösterebilirler. Aynı zamanda oldukça ürkek bir türdür. Yeni başlayanlara pek tavsiye edilmemektedir.

Beslenme için canlı yem ağırlıklı yemlenmeleri daha sağlıklı olur. Ancak kuru yemi de kabul ederler. Pelet yem, haşlanmış ıspanak, tubifex, artemia, karides, küçük balıklar gibi yemler temel gıdalarını oluşturmalıdır.

Üreme, akvaryum ortamında çok zordur. Üretme’yi başaran sayısı yok denecek kadar azdır. Düz yumurta dökerek ürerler.

Yorum Yaz