Acı Su Balıkları

Noktalı – Çizgili Scat

Noktalı - Çizgili Scat 3
3.3/5 - (11 votes)

Noktalı – Çizgili Scat, bir acı su balığıdır. Latince ismi Selenotoca Multifasciata’dır. Doğada yaşadığı yerler Endonezya, Avustralya ve Yeni Kaledonya’dır. Doğal yaşam alanları az akıntılı sular, nehirler, haliçlerdir. Bitkisel yem ağırlıklı beslenmesi gerekir ama hem etçil hem de otçul yemleri kabul eder.

Genel Bilgiler ve Bakım

Noktalı – Çizgili Scat balıklarının bakımı büyük bir emek ister. Kendi türüne ait bölge istediğinden dolayı, akvaryumda 3-4 tane birlikte beslemek önemlidir. Böylece saldırganlıkları düşecektir. Akvaryum’da kendinden başka çok küçük balıklar varsa onları yiyebilirler. Bu balıklar bazen saldırganlık gösterseler de bu çok yüksek düzeyde değildir. Nitrit ve nitrat düzeyine karşı hassastırlar. Buna dikkat edilmelidir. Scat türünün genç olanları tatlı suda yaşayabilse de yine de akvaryuma bir miktar tuz koymak gerekir. Yetişkinler ise mutlaka tuzlu suyun içinde yetiştirilmelidir. Bu balıkların cinsiyetleri dışarıdan bakarak belirlenemez.

Acı su balıkları olmalarına rağmen, yetişkin olmayan Scat balıkları doğada tatlı su nehirlerinde de görülür.

En uygun koşulları sağlamak için akvaryum küçük olmamalı, yüzecek geniş bir alan yaratılmalıdır. Okçu balığı, Mono ve kendi türünde olan balıklarla birlikte yaşaması uygundur.

Akvaryum’a koyulan bitkileri yiyebilirler. Bu yüzden zehirli bitkiler akvaryum’da yer almamalıdır. Göz büyümesi denilen pop eye hastalığına yakalanabilirler. Bunun da tedavisi uzun zaman alabilir.

Noktalı – Çizgili Scat, en az 400 litrelik akvaryumlarda beslenmelidir. Çünkü boyları 30 metreyi geçebilmektedir. Bu balıklar için su sertliği 12-30 yani sert-orta sertliktedir. pH ise 7.5-8.5’tir. İstedikleri ideal sıcaklık aralığı 23-28 derecedir.

Beslenme

Noktalı – Çizgili Scat balığının beslenmesi de önemli bir konudur. Bitkisel ağırlıklı ve etçil olarak beslenirler. Dondurulmuş canlı yemler ve kuru yemlere hayır demezler. Küçük Scatlar için pul yemler uygundur. Kesinlikle uzun süre aç bırakılmamalıdır. Aksi halde diğer balıklara karşı agresif davranışlar gösterebilir. Bitkisel olarak marul, salatalık, haşlanmış bezelye ve ıspanak gibi bitki çeşitlerini de severler.

Yorum Yaz

1 Yorum