Akvaryum & Balık

Akvaryum Isıtıcısı

Canlılar, canlılık özelliklerini devam ettirebilmek için oksijene ve besine ihtiyaç duydukları kadar vücut ısılarını da normal tutmak zorundalar. Vücut ısılarının çok yüksek ya da çok düşük sıcaklıklara maruz kalması onların ölümüne neden olur. Akvaryum içindeki canlılar aşırı sıcaktan ya da donarak hayatlarını kaybedebilirler. Akvaryum ısıtıcısı akvaryumun olmazsa olmaz parçalarından biridir.

Yaşamlarını evinizin bir köşesinde sunduğunuz akvaryumun içinde devam ettiren akvaryum balıkları için de durum yukarıda ifade ettiklerimizden çok farklı değil. Çünkü balıkların da vücut ısılarını normal tutmaları yaşamlarını devam ettirebilmeleriyle doğrudan ilgili.

Akvaryum suyunda oluşabilecek yüksek sıcaklıklar ya da çok düşük sıcaklıklar, balıklarınızın yaşamlarını tehdit eden en önemli konulardan. Özellikle sıcak seven balıklar için düşük derecelerdeki ısılar onların çok daha çabuk etkilenmelerine neden olabiliyor. Bu nedenle akvaryumun yaşam şartlarına uygunluğu için akvaryum içi ısının sürekli olarak kontrol edilmesi ve balığınızın ya da balıklarınızın anatomilerine uygun sıcaklığın sağlanması gerekiyor.

Akvaryum Isıtıcısı Nedir?

Akvaryum suyunun balıklarınızın yaşaması için uygun sıcaklıkta tutulmasını sağlayan cihazlara genel olarak akvaryum ısıtıcıları deniyor. Akvaryum ısıtıcıları ısı farklarının oluşturduğu sorunun önüne geçerek balıklarınızın çok daha konforlu bir yaşam ortamında hayatlarını sürdürmelerini sağlıyor. Elektrik enerjisini ısı enerjisine dönüştüren akvaryum ısıtıcıları, sahip oldukları sensörler aracılığıyla akvaryum suyundaki değişiklikleri fark ederek gerektiğinde düşen ısıyı hemen normale çevirebiliyor.

Akvaryum Isıtıcısı Nasıl Kullanılır?

Isıtıcılar genel olarak iki bölümden oluşur. İlki elektrik bağlantılarının bulunduğu kafa bölümü ki bu bölüm daha çok suyun dışında kalır ve kabloların elektrik prizine ulaşmasının yananda sıcaklık kontrolü de bu bölümden ayarlanır. İkinci bölüm ise resistant diye adlandırılan bölümdür. Çoğunlukla camla kaplı olan bu bölüm suyun içinde kalır ve ısının buradan akvaryum suyuna iletilmesini sağlar.

Akvaryum ısıtıcısı kullanımı oldukça kolaydır. Öncelikle dik olarak üzerindeki vantuzları ile akvaryumun camına içeriden sabitlenir. Sonrasında yapılması gereken işlemler çok daha basit, ilki fişini prize takmak, ikincisi ise sıcaklık derecesini istenilen dereceye getirmek. Uygun dereceye getirdiğiniz ısıtıcı akvaryum suyunun istenilen sıcaklığa ulaştığında durur, ısıtmaya devam etmez. Ancak sıcaklıkta oluşabilecek düşüşlerde yeniden devreye girerek ısıyı dengeler.

Böylece çok daha uygun sıcaklık kesintisiz olarak akvaryumda oluşturulmuş olur.

 

 

 

Yorum Yaz