Akvaryum & Balık

Akvaryum Motorları

Rate this post

Yaşama alanlarını çoğunlukla kendimizin oluşturduğu balıklarımızın evleri olan akvaryumlar, sunmaya çalıştığımız konforla da onların daha sağlıklı mutlu olarak yaşamasını sağlayabilir. Gerek suyun özellikleri ve gerekse akvaryumun içinde kullandığımız objeler görsel bir haz katsa da, balıklarınızın sağlığı için mutlaka kullanmamız gereken pek çok araç bulunuyor. Bunlardan belki de en önemli ve gerekli olanı ise Akvaryum motorları.

Tüm canlılar gibi balıkların da nefes almaya yani oksijene ihtiyacı var. Canlılıklarını, sağlıklarını koruyabilmeleri için balıklarınızın bol oksijenli suya olan gereksinimini yabana atmamalıdır. Balıklar küçük kavanozlarda, fanuslarda yetersiz oksijenle asla beslenmemelidir.

Akvaryum Motorları Gerekli mi?

Tüm canlılar için gerekli olan oksijenin akvaryum dünyasındaki sağlayıcıları olan akvaryum motorları, tüm akvaryumlarda bulundurulması zorunlu bir araçtır. Canlılar ve bu guruba giren balıklarınızın da oksijensiz yaşayamayacağını unutmayın.

Akvaryum Motorları Nasıl Çalışır?

Genel olarak dışarıdaki havayı akvaryumun içine taşıyan akvaryum motorları, akvaryum suyunun daha bol oksijene sahip olmasını sağlarken aynı zamanda suyun da sirkülasyonunu sağlıyor.

Elektrikle çalışan bu hava makineleri dışarıdaki havayı ayarlayabileceğiniz bir basınçla akvaryumun içerisine sahip olduğu düzenek yardımıyla düzenli olarak gönderiyor. Böylece akvaryumunuz, balıklarınızın daha uzun süre yaşayabileceği bir yaşam ortamına dönüşüyor.

Pek çok çeşidi bulunan bu motorlar yalnızca içeriye hava göndermekle kalmıyor, akvaryum içinde hava ile hareket edebilen, bazen bir hazine sandığı, bazen bir batık gemi gibi görsel olarak ilgi çekecek tüm objelerde de kullanılabiliyor.

En Çok Kullanılan Akvaryum Motorları

Öncelikle akvaryum motoru almak istiyorsanız, akvaryumunuzun büyüklüğüne uygun bir model seçmelisiniz. Küçük ya da orta boyda bir akvaryumunuz varsa, içindeki balıklarınızın da sayısı belli oranda olmak zorundadır. Bu nedenle içerideki hem hava hem de su sirkülasyonunun balıklarınızı rahatsız etmeyecek güçteki bir akvaryum motoru sizler için iyi bir çözüm olabilir. Ancak çok daha büyük bir akvaryumunuz ve beslediğiniz çok sayıda balığınız varsa, mutlaka daha yüksek kapasiteli akvaryum motorlarından seçmelisiniz.

Akvaryum motorları genel olarak tek ya da çift çıkışlı olarak üretiliyor. Buradaki çıkıştan kasıt, akvaryum motorunun gönderebileceği havanın kaç farklı noktadan akvaryum içine gönderilebileceği ile alakalı olan bir konudur.

Akvaryumunuzda yalnızca balıklarınıza oksijen sağlamak istiyorsanız tek çıkışlı ürünler sizin işinizi görecektir. Ancak akvaryumunuzda çok hareketli ve içerisinde mutlaka havanın bulunması gereken objeler kullanıyorsanız, akvaryum motorlarının da tüm bu objeler için hava gereksinimini sağlayabilmeleri için birden fazla çıkışı bulunması gerekiyor.

Yorum Yaz