Akvaryum & Balık

Akvaryum Süsleri

5/5 - (1 vote)

Mekanlarımızda doğal hayatın birer yansıması olan akvaryumların daha güzel ve aynı zamanda balıklarınız için daha işlevsel dekorasyona kavuşması için kullanılan akvaryum süsleri, balıklarınız için kimi zaman ihtiyaç kimi zaman eğlence aracı olabiliyor.

Akvaryum süsleri daha iyi bir dekorasyon kadar, çoğu zaman balıklarınız için de bir ihtiyaç. Ancak akvaryum süsleri seçerken iki önemli bilgiyi dikkate almanız son derece önemli. Bunlardan ilki hangi balığı beslediğiniz ikincisi ise akvaryumunuzun boyutu olmalı.

Ne Kadar Doğalı Yakalarsanız Balıklarınız O Kadar Mutlu Olur

Akvaryum dekorasyonunda kullanacağınız süslerle, akvaryumunuzda doğal hayattan bir kesit oluşturabilirsiniz. Pek çok renkte, modelde ve çeşitlilikte bulabileceğiniz akvaryum süsleri, tüm akvaryumların ayrılmaz bir parçası. Ancak hazırlayacağınız tasarımda doğaya ne kadar yaklaşabilirseniz o kadar etkileyici bir akvaryuma kavuşursunuz. Kimi zaman bir ağaç, kimi zaman küçük bir kayalık, batmış bir gemi enkazı da olabilen, sonu hayal gücünüzle sınırlı bu alanda doğal olmayanları barındırmayın.

Akvaryum Süsleri Seçerken Balıklarınızın İhtiyaçlarını da Göz Önünde Bulundurun

Akvaryumunuzda kullanacağınız süsleri çoğu zaman balıklarınızın özellikleri belirler. Çünkü bazı balıklar özellikle renkli kayalardan, bazıları ise daha girinti çıkıntılı hatta delikleri ve mağaraları olan kayalardan hoşlanırlar. Balıklarınızın üremeleri ve minik yavruların korunmasında da önemli bir rol alabilen akvaryum süslerini seçerken mutlaka balıklarınızın özelliklerine uygun olanlardan seçmelisiniz.

Akvaryum Süsleri Nasıl Olmalı ?

Akvaryum süsleriyle oluşturacağınız bir dekorasyonun göze hitap etmesi de önemli bir konudur. Çünkü daha güzel, gösterişli bir akvaryum herkesin dikkatini çeker ve beğenilir. Seçeceğiniz süsler aynı zamanda sizin dünyanızı da yansıtan ayrıntılar içermesi akvaryumunuzu ve balıklarınızı size biraz daha yaklaştıracaktır.

Akvaryum Süsleri Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Akvaryumlar sunduğu yaşam alanıyla canlı barındıran mekanlardır. Bu yönüyle yaşam alanındaki zorunlu ihtiyaçların giderilmesini engelleyebilecek akvaryum süslerinden uzak durulmalıdır. Süslerin şekilleri akvaryum içinde oluşturulmuş akıntıya uygun olmalı, sudaki oksijeni ve sirkülasyonu önleyecek büyüklükte ve şekilde olmamalıdır.

Bir diğer önemli husus ise akvaryum süslerinin yapıldığı maddelerin kimyasal bileşiğidir. Zaman zaman kullanılan kayaların bile kükürt içeriğine sahip olabileceği unutulmamalı, diğer süslerin de zararlı kimyasallar içermemesi gerekiyor.

315 Kelime

Yorum Yaz