Akvaryum & Balık

Akvaryum Suyu Değişimi

Akvaryum Suyu Değişimi
1/5 - (1 vote)

Akvaryum Suyu DeğişimiAkvaryum’da su değişiminin amacı, akvaryumda bulunan su içerisinde biriken çeşitli maddelerin atılması ve yararlı olan bazı maddelerin suya geri kazandırılmasıdır. Su değişimi yaparken, akvaryumun hacmi ve balık sayısına göre değişim yapılmalıdır. Çünkü bazı Balık türlerinin yaşadığı Akvaryum‘da, bir süre su değişimi yapılmasa bile sorun çıkmayabilir. Ancak bazı türler vardır ki su değişimi hiç aksatılmamalıdır.

Su değişimi aksatıldığında sorun çıkma ihtimali düşük olan Balık türleri canlı doğuranlar iken, su değişimi aksatıldığında ciddi problemlerin doğacağı türler, çiklitlerdir.

Su değişimleri genel olarak 15 günde bir yapılır. Suyun tamamını değil yaklaşık olarak %25’ini değiştirmek gerekir. Suyun tamamı değiştirildiğinde suyun kimyası bozulacak, bu ise balıkların yaşamını tehlikeye sokacaktır. Bunun yanında Akvaryum suyunu kısa aralıklarla değiştirmek de suyun biyolojik dengesini bozar. Bu sorun ancak Akvaryum’a bakteri kültürü eklenerek çözülebilir.

Akvaryum suyu değiştirilirken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur musluk suyunun doğrudan Akvaryum‘a doldurulmamasıdır. Musluk suları direk olarak Akvaryuma eklendiğinde Balıkların sağlığı tehlikeye girebilmektedir. Bu nedenle musluk suyunu dinlendirmek, daha sonra akvaryuma koymak gerekir.

Yorum Yaz