Akvaryum & Balık

Akvaryum Temizliği Nasıl Yapılır?

5/5 - (1 vote)

Hayatımızın içinde küçük bir sorumluluk, mekânı şenlendiren mutlu bir yolculuk için akvaryumda balık beslemek size çok iyi gelebilir. Günün tüm stresini onlara bakarken bir kenara bırakabilir, zihninizi onlar için hazırladığınız yaşam alanındaki hareketlerini seyrederek dinlendirebilirsiniz.

Akvaryumlar sınırlı bir alana ve sürekli olarak devinimi olmayan suya sahip oldukları için gerkçekten çok çabuk kirlenir. Çok güçlü filtreler, temizlik için balık türleri de kullansanız suyun devinimi olmadan mevcut suyun temiz ve taze kalması mümkün olmaz. Bu nedenle akvaryumunuzu, içindeki balıkların sağlığı açısından periyodik olarak temizlemeniz gerekiyor.

Akvaryum Temizliğinde Başlaman Önce Bilmeniz Gerekenler

Balıklar yaşam alanlarına bir müdahale ya da değişiklik hissettikleri anda büyük bir strese girebilirler. O nedenle akvaryumu temizlemeden önce balıklarınızı oradan almalısınız. Balıklarınızı benzer bir cam gerece koymak, akvaryum temizliğinden önce yapmanız gereken ilk adım olmalıdır. Böylece balıklarınız daha az sterese gireceklerdir.

Akvaryum Nasıl Temizlenir?

Akvaryumunuzda temizlik gerektiren iki önemli yer bulunuyor. Bunlardan ilki en çok kirlenen zemin ve zemini örten kumlar, kayaçlar. İkincisi ise akvaryumun vitrini olan cam bölümüdür.
Ancak şunu mutlaka hatırlatmakta fayda var. Tüm bu temizlik için ne olur deterjan, sabun gibi temizleyiciler kullanmayın. Çünkü deterjan ve diğer temizleyici ürünler kimyasal bileşikleri nedeniyle balıklarınızın ölmesine sebep olacaklardır.

Yan Camların Temizliğiyle Başlamalısınız

Öncelikle yan camların temizliğiyle işe başlayabilirsiniz. Bu işlem için petshoplarda satılan cam temizleme süngerlerini kullanabileceğiniz gibi, evde bulunan malzemelerle de temizlik işlemini gerçekleştirebilirisiniz. Sert yüzeyli bir sünger de işinizi görecektir. Buradaki asıl amaç yosunların verdiği zararlardan balıklarınızı kurtarmak.

Zemin Temizliği İçin Kumları Bol Su ile Yıkalayın

Akvaryumunuz küçük boyutlardaysa, kumları mutlaka bir kaba boşaltıp tazyikli ve bol suyla yıkayarak kumların üzerinde biriken yem artıkları ve dışkılar gibi tüm pislikleri temizleyebilirsiniz. Akvaryumunuzu bulunduğu yerden çıkaramıyor ve içindeki kumları boşaltmanız mümkün olmuyorsa, akvaryumun suyunun bir bölümünü boşaltıp hortum aracılığıyla tazyikli su vererek akvaryum zeminini temizleyebilirisiniz.

En Önemli Bölüm, Yeni Su Ekleme ve Balıkları Tekrar Akvaryuma Bırakmak

Akvaryumunuzun yan camlarını ve zeminini temizledikten sonra suyla doldurmalısınız. Ancak suyun derecesini iyi ayarlamak gerekiyor. Çünkü balıklarınızı tekrar suya bıraktığınızda olası ısı farkı balıklarınızı etkileyecektir. Bu nedenle akvaryuma suyu doldurduktan hemen sonra balıkları bırakmayın. Akvaryumunuzun tüm aksamını çalıştırarak bir süre bekleyin, hem ısıtıcının hem de havalandırma ve filtreleme sistemlerinin çalışması yaşam alanının normale dönmesini sağlayacaktır. Böylece balıklarınız ortam farkından kaynaklanan stres yaşamazlar.

Yorum Yaz