Akvaryum & Balık

Akvaryum ve Yeni Balıklar

Akvaryum ve Yeni Balıklar
Rate this post

Oturmuş bir Akvaryuma yeni balık eklemek çeşitli sorunlara yol açabilir. Bunun nedeni Akvaryum’a eklenecek olan yeni balık’ın parazit gibi hastalıklar taşıma ihtimalinin bulunmasıdır. Yeni eklenen balık Akvaryum‘un düzenini de bozabilir. Ancak alınacak olan çeşitli önlemlerle bu riskler en alt seviyeye indirilebilir.

Akvaryum ve Yeni BalıklarÖncelikle Akvaryuma eklemek üzere alınan Balık gözetim altına alınmalıdır. Bu ise varolan Akvaryum dışında yedek bir Akvaryum ile sağlanabilir. Yeni balık, farklı bir Akvaryuma konularak gözetim altında tutularak sağlık durumu kontrol edilmelidir. Canlı doğuranlar, mantar gibi hastalıkları en çok taşıyan balık türlerinden biridir. Bu balıkları besleyenlerin ayrı bir özen göstermesi gerekir. Cichlidler ise hastalık taşımaktan öte, Akvaryum’un biyolojik dengesini bozabilir. Bunun yanında yeni eklenen Cichlidler, Akvaryum’da bulunan diğer Cichlidlerle uyum sorunu çekebilir. Çünkü Cichlidler her zaman yeni balıkları kabul etmeyebilir.

Bu ve benzeri durumlar dolayısıyla Akvaryum dengesinin bozulacağından, balık ölümleri gerçekleşebilmektedir. Peki ne tür önlemler alınabilir?

1- Yeni eklenecek olan balık ilk olarak Akvaryum ısısına, ortamına alışabilmesi için torbasıyla beraber Akvaryum suyunun içinde bekletilmelidir.

2- Torba içerisine çeşitli dezenfektan damlalar eklenerek, torbada bulunan suyun temizlenmesi sağlanmalıdır.

3- Yeni balık eklerken Akvaryum ışığını kapatmak, yeni eklenen balık’ın strese girmesini önler.

4- Daha önce bahsettiğimiz üzere Cichlidler Akvaryuma yeni balıklara iyi gözle bakmaz. Bunun nedeni Akvaryumu sahiplenmelerinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle Akvaryum içindeki bitkilerin ve taşların yerleri değiştirilerek tüm balıkların yeni düzene alışmaları konusunda eşit şartlara getirilmesi sağlanabilir.

5- Balıkların üzerinde bulunan dış parazitler, gözle görünür derecede büyüktür. Yeni balığın üzerindeki parazitler temizlendikten sonra Akvaryuma eklenmelidir.

6- Akvaryumda kavga gibi olumsuz durumların çıkmaması için, yeni balıkları koymadan önce Akvaryuma yem eklemek faydalı bir hareket olacaktır.

Hayvan Sitesi

Yorum Yaz