Akvaryum & Balık

Artemia ve Canlı Yemler

Artemia
Rate this post

Artemia

Artemia, yüksek oranda besleyici olması nedeniyle balıklar için en önemli canlı yem kaynağıdır. Gerek yavruların gerekse yetişkin balıkların gelişimine olumlu katkı sağlamasının yanında renklerinin daha parlak olmasını sağlar.

Yetişkin artemia bulmak zor olsa da larva halindeyken alınarak uygun muhafaza koşullarında uzun süreler boyunca balıklara verilebilir. Karanlık ve serin bir ortamda senelerce bozulmaz. Bu ortamı sağlamak için artemiaları hava geçirmez bir kaba koyarak buzdolabında muhafaza etmek uygun olacaktır.

Artemia dışında zengin içerikleriyle balıklara iyi birer besin kaynağı olan diğer canlı yemler şunlardır:

– Tubifex
– Su piresi
– Sinek larvası
– Toprak solucanı
– Beyaz kurt

Bu canlı yemleri uygun şartlar dahilinde balıklara vermenin pek çok faydası bulunur. Faydalarına karşın bazı görüşlere göre akvaryumu kirletecekleri ve balıklarda hastalık oluşturacağı kanısı oluşmaktadır. Bu kanının aksine balıkların sağlıklı gelişmesi ve üremesi için canlı yemlerin artısı, eksisinden kat kat fazladır. Bazı şirketlerin canlı yemlere alternatif olarak ürettiği kuru paket yemler, en düşük fayda sağlayacak canlı yemin bile yerini tutamaz. Çünkü kurutulmuş yemler besin değerinin bir kısmını kaybeder. Üstelik canlı yemler, özellikle balıkların doğasında yediği türlerden oluşuyorsa balıkları doğasına yakın hissettirecek ve izlemesi keyifli bir görünüm sağlanacaktır.

Türkiye’de canlı yem kullanımı ve üretimi ise dünya standartlarının altındadır. Üretilse bile çoğu zaman steril ve sağlıklı şartlar göz önüne alınmadan üretilmektedir.

Artemia ile beraber en faydalı canlı yemlerden biri Tubifex‘tir. Tubifexler küçük kırmızı kurtlardır. Çamurlu sularda yaşarlar. Uygun önlemler alınmazsa akvaryumu kirleterek hastalık oluşturma ihtimalini doğurur. Tubifexler; canlı doğuran, sazansıgiller ve tetralara verilebilir.

tubifex-pire-solucan-kurt-larva

Su piresi, su birikintilerinde yaşayan yılın bazı mevsimlerinde temin edilen bir canlı yem çeşididir. En önemli katkısı balıkların rengini parlaklaştırmasıdır. Beyaz kurtlar, yüksek oranda yağ içerir. Belli dönemler dışında kullanılması tavsiye edilmez. Özellikle üretim dönemlerinde kullanılmasının bazı faydaları bulunur. Toprak solucanı, hemen hemen tüm balıklara verilebilir. Özellikle Cichlidler için ideal bir besin kaynağıdır. Nemli toprakların içerisinde yoğun olarak yaşarlar. Balıklara yem etmeden önce üzerinde bulunan toprak temizlenmelidir. Bunun için birkaç saat kadar su dolu bir bardakta bekletilmeleri yeterli olacaktır. Sinek larvası, su birikintilerinin üzerinde bulunur. Genel olarak boyutu itibariyle yavrulara yem yapılan bir canlı yemdir.

Yorum Yaz