Akvaryum & Balık

Balıklarda Mantar Hastalığı

Balıklarda Mantar Hastalığı
Rate this post

Evlerimizin sessiz misafirleri balıkların bakımları çoğu zaman basit ve zahmetsiz olsa da gözden kaçan veya fark edemeyeceğimiz etkenler yoluyla hastalığa yakalanabilmektedirler. Akvaryum balıklarında en çok görülen rahatsızlıklardan birisi de mantar hastalığıdır.

Balıklarda Mantar Hastalığı

Genelde akvaryumun içine koyulan dekor veya veriliyor ise canlı yem tarafından suya karışan parazitler sonucunda hastalığın bulaşması sağlanmış olur. Bazı zamanlarda akvaryum su değişimi ile birlikte yeni konulan sudan bile bulaşabildiği görülmektedir. Eğer balıklar sağlıklı ve yaralanmamış işe bulaşması çok zor olsa da yaşlı veya herhangi bir yarası bulunan balıklara kolayca yerleşebilir.

Balığın üzerindeki beyaz kabartılar ile kolayca tespit edilebilen bu hastalığın diğer belirtileri ise saklanma, iştahsızlık, çok fazla dışkılama, deride buruşa ve bozulma olarak sıralanabilir.

Bu hastalığın tedavisi de oldukça kolaydır. Eğer balık ele alınabilecek durumda ve büyüklükteyse hayvan dükkânlarından alınabilecek mantar kremleri yaralı dokulara sürülebilir. Eğer bu mümkün değilse ısısı en az 30 santigrada yükseltilmiş bir akvaryumda suya belirtilen ilaçlar damlatılarak en az bir hafta tutulmalıdır.

Yorum Yaz