Akvaryum & Balık

Cichlid Akvaryumu Nasıl Olmalıdır?

Cichlid Akvaryumu Nasıl Olmalıdır?
Rate this post

Cichlid Akvaryumu Nasıl Olmalıdır?

Akvaryum’da beslenen Cichlidlere, sağlıklı ve uzun süre yaşamaları için, doğal yaşam alanlarına benzer ortamlar sağlanmalıdır. Akvaryum’da doğal hayatlarına benzer geniş alanlar sağlamak zor olsa da, olabildiğince geniş Akvaryumlar tercih edilmelidir.

Akvaryum içerisinde her 100 litrede en fazla 6 tane Cichlid bulunmalıdır. Bu sayıdan fazlası, ne kadar güçlü filtreler kullanılırsa kullanılsın, Akvaryumun çabuk kirlenmesine neden olur. Akvaryum hacmi büyüdükçe bu sayı artırılabilir. Akvaryumcularda bulunan tablo sizleri yanıltmasın. Küçük Akvaryumlarda çok sayıda balık beslemek uzun vadede olumsuz durumlara yol açar.

Ciklet türü balıklar, güçlü iç veya dış filtrenin olduğu, geniş Akvaryumlarda bakılmalıdır. Dış filtre, gerek temizlenmesinin kolay oluşu, gerekse daha güçlü oluşu nedeniyle her zaman tavsiye edilir. Akvaryum içerisinde filtre, 24 saat boyunca devamlı olarak çalışmalı, bu şekilde de suyun bol oksijenli kalması sağlanmalıdır.

Akvaryum içerisinde mağaracıkları bulunan kayalar, canlı veya cansız bitkiler de bulunmalıdır. Cikletlerin koruyucu iç güdüleri olduğu için zaman zaman saklanma ihtiyacı duyarlar. Bunun yanında, yavru Cikletlerin büyük balıklara yem olmaktan kurtulmaları için, bu mağaracıklar ve bitkiler büyük önem taşır. Akvaryum tabanında boyalı olmayan kum ve çakılların kullanılması da tavsiye edilmektedir.

Ciklet Akvaryumunda bulunması gereken bir başka aksesuar ise ısıtıcıdır. Isıtıcı değişik Ciklet türlerinde farklılık göstermekle beraber, 24 ile 28 derece arasında sabit bir sıcaklığa ayarlanmalıdır.

Ciklet türleri hakkında ayrıntılı bilgi için balık türleri adlı kategoriye giriş yapabilirsiniz.

Yorum Yaz