Akvaryum & Balık

Dış Filtre’nin Önemi

Dış Filtre'nin Önemi
Rate this post

Dış Filtre'nin Önemi

Akvaryum’un temiz ve bakımlı kalması için küçük ve orta boy akvaryumlarda kaliteli iç filtreler bir süre için yeterli olsa da, akvaryumdaki mevcut balıkların büyümesi ya da balık sayısının artmasıyla iç filtre yetersiz bir hale gelebilmektedir.

Yetersiz su değişimi, kalitesiz yemlerin suyu kirletmesi, akvaryum’da bulunması gereken balık sayısının aşılması gibi olumsuz durumlar, bazen dış filtreyi bile yetersiz hale getirse de, bakım şartları sağlandığı zaman dış filtre sorunsuzca işlevini yerine getirir. İç filtreler ise çoğu zaman akvaryumdaki eksiksiz ortamı sağlamakta yetersiz kalır.

Dış filtrelerin mekanik filtrasyon gücü yoktur. Bunu iç filtreler ile sağlamak mümkündür. Yani dış filtre kullanırken, akvaryuma bir adet de iç filtre koyarak mekanik filtrasyon sağlanması faydalı olacaktır. Dış filtrelerin içerisine çeşitli kimyasallar koyarak suyun dengesi sağlanmalıdır. Özellikle Cichlid akvaryumunda substrat kullanmak hayati önem taşır.

Dış Filtre Temizliği

Dış filtrenin temizliği konusunda oldukça dikkatli davranmak gerekir. Özellikle hassas kısımlar büyük bir dikkatle temizlenmeli, zarar verilmemelidir. Genel olarak temizlik musluk suyu ile yapılabilir ancak substrat ve sünger gibi malzemeler, akvaryum suyunun doldurulduğu bir leğen içerisinde yıkanmalıdır. Temizlik sırasında dış filtre’nin kullanım kılavuzu okunarak, yönergelere uygun davranmak gerekir.

Dış filtrelerin temizliği, 1-2 hafta ya da 1 ay gibi kısa sürelerde değil, bu sürelerden daha uzun periyotlar halinde yapılmalıdır. Bir aydan daha önce yapılan temizlikler akvaryum dengesine zarar verebilir. Elbette temizlik yapmak için filtrenin içinin dolması ya da tıkanması beklenmemelidir.

Dış Filtre Seçimi

Akvaryum boyutuna uygun olmayan filtreler seçildiği takdirde, yetersiz ya da aşırı filtrasyon sonucu balıklar strese girebilir ve akvaryum temizliği yeterince yapılmayabilir. Bu nedenle Akvaryum’a uygun boyutta filtreler seçilmelidir.

Ucuz ve kalitesiz filtre modelleri, hem işlevini yeterince yerine getiremez hem de aşırı ses çıkarır. Bu nedenle bilinen kaliteli markaları tercih etmek gerekir. Kaliteli markaların elektrik tüketimi de daha uygun olmaktadır.

Yorum Yaz