Akvaryum & Balık

En Popüler 10 Akvaryum Balığı

4.4/5 - (44 votes)

Yaşam alanınız içinde, yeni bir yaşam alanı oluşturma kapılarını sizlere aralayan akvaryumlar ve besleyeceğiniz balıklarınız, kimi zaman sevinçlerinize kimi zaman da yalnızlıklarınıza eşlik eder. Beslenmesinden üremesine, bakımlarından görselliklerine kadar pek çok akvaryum balığı içinde sizler için en popüler olanları listeledik. İşte en popüler 10 akvaryum balığı.

 

Türkiye’de beslenen en popüler akvaryum balığı

Evcil beslemenin belki de en kolay ve zahmetsiz olanlarından biri de akvaryum balıkları. Kolay beslenmeleri ve olağanüstü görselliğe sahip dekoratif akvaryumlarıyla bu harika canlılar pek çoğumuzun evine konuk oluyor. Ancak bazı türler gerek görsellikleri ve gerekse yaşam süreleri nedeniyle çok daha fazla ilgi görmeyi hak ediyor.

İlk Sırada Japon Balıkları Var

Neden Popüler: Özellikle çocukların ilgisini çeken bu şirin balıklar ülkemizde en popüler akvaryum balığıdır. Neredeyse 20cm’ye ulaşabilen boyları ,15 yıla yakın bir ömre sahip olmaları, turuncu, kırmızı renkleriyle dikkat çeken Japon Balıkları, beslenmesinin ve yaşam alanlarının kolay oluşturulabilmesi ile de tercih sebebidir.

Japon Balıkları

Yaşama Alanı: Bir Japon Balığı için 5 ile 30 derece arasındaki oda sıcaklığındaki akvaryum yeterli olmaktadır. Ayrıca bir ısıtıcıya ihtiyaç duymaz. Akvaryum zeminleri Japon Balıkları için önemlidir. Daha çok iri taneli kumlar kullanılmalıdır. Akvaryum tabanından ağızlarına doldurdukları kumları tekrar bırakarak hemen her yerde sürekli olarak yiyecek ararlar.

Beslenme Biçimi: Asla doymak bilmeyen balık türlerinden sayın deseniz ilk olarak Japon Balığı diyebiliriz. Siz ne kadar yem verirseniz o kadarını mideye indireceklerdir. Haliyle gereğinden fazla yem, onların sindirim problemleri yaşamalarına neden olacaktır. Bu problem Japon balıklarının en yaygın ölüm nedenlerinden birini oluşturur. Ancak düzenli ve dengeli bir beslenme ile bu sorun olmaktan çıkar. Ot tüketebilen balıklar olduğu için yaklaşık 10 günde bir haşlanmış ıspanak ya da kabuksuz bezelye parçalarıyla onları şımartmanız sindirim problemlerinin de önüne geçebilir.

Davranış Biçimi: Otla beslenen tüm balıklarla aynı ortamı kolayca paylaşır. Genelde uysal canlılardır.

İki Numara Lepistes

Neden Popüler: Boyutları küçük bir akvaryumda bile onlarcasını besleyebilirsiniz. Bu balıkların belki de en çok tercih edilme nedenlerinden biri de çok hızlı üremeleridir. Akvaryumunuzun içinde diğer balıklarla da kolayca uyum sağlamaları, renkleri ve özellikle de yavrularının akvaryumunuzda dolaşıyor olmalarını seyretmek hepimizi tebessüm ettirir.

lepistes

Yaşam Alanı: Akvaryumların bu şirin ve renkli lepistes balıkları sıcak suyu severler. Akvaryumun ısısı 25-28 derece arasında tutulmalıdır. Bu nedenle akvaryumda mutlaka kaliteli bir ısıtıcı bulundurmalısınız. Özellikle dişilerin gebelik dönemlerinde ısı derecesini 2 ile 4 derece arasında artırabilirsiniz. Bu onlar için daha iyi bir sıcaklıktır. Canlı doğuran gruba dahil oldukları için doğum sonrası minik yavruların saklanabilmesi için akvaryumda bitki bulunmalıdır. Aksi taktirde yavrular saklanamaz.

Beslenme Biçimi: Lepistesler hepçil canlılardır. Hem ot hem de etle beslenebilirler. Genel olarak su üzerine serpiştirilen yemlerle beslenen Lepisteslerin ağız yapıları buna uygundur ve zeminden beslenmezler. Akvaryum içinde bitki bulunması önemlidir. Çünkü bu balıklar akvaryumdaki canlı bitkileri kopararak yiyebilir. Lepisteslerin beslenmesinde karşılaşılan en büyük problem diğer balıklarda da olduğu gibi sindirim sorunlarıdır. Bunun önüne geçmek için düzenli besleme ve sık olmamak kaydıyla, kabuksuz bezelye parçalarının menüye eklenmesidir.

Davranış Biçimi: Otçul tüm balıklarla aynı ortamı kolayca paylaşır. Uysal canlılardır.

Üç Numara Ciklet Balıkları

Neden Popüler: Birbirinden güzel renkleri ve ağızdan yumurtladıkları için öpüşen balık olarak bilinmeleri onları en popüler balıklar arasına sokar. Yavrularına annelik yapan ender balıklardandır. Yavrular büyüyünceye kadar annelerinin himayesindedir.

Elektra Ciklet Balığı

Elektra Ciklet Balığı

Yaşam Alanı: Ciklet balık türleri, akvaryumda özel bir ısı aramazlar. O nedenle ısıtıcı bulundurmanıza gerek kalmaz. Kayalık ve bitkiler arasında dolaşmayı sevdikleri için en iyi akvaryum dekoru olarak kayalıklar kullanılabilir.

Beslenme Biçimi: Hepçil canlılardır. Hem ot hem de etle beslenebilirler. Beslenmelerinde özel yemlerin yanı sıra canlı yemlerde kullanılabilir.

Davranış Biçimi: Yaşam alanlarında farklı türleri sevmezler o nedenle tek tür olarak beslenirler.
Benekli Çöpçü Balığı
Hemen tüm karma akvaryumlarda bulunurlar. Akvaryumun kumlarının üzerinde ne varsa tükettikleri için çöpçü olarak adlandırılırlar. Akvaryum şartlarında üremeleri zordur.

Cam Kedi Balığı

Hayalet Kedi Balığı

Hayalet Kedi Balığı

Adını görüntüsünden alan cam kedi balıkları, şeffaf anatomileriyle ilgi uyandıran balıklardır. Tüm iskelet sistemi ve hatta hava keseleri bile gözükür. Narin görüntüsünün yanında oldukça sağlam bir bünyeye sahiptir ve karma akvaryumlarda beslenebilirler.

Discus Balığı

Narin, sakin yapılı ve bin bir renklere sahip canlılardır. Kolayca strese girebilirler o nedenle tek tür beslenmelidir.

Discus

Discus Balığı

Sarı Prenses ve Mavi Prenses

Harika renkleriyle görsel canlılardır. Yavruları da erkenden renklenir. Bu nedenle çok ilgi gören türlerdendir.

Sarı Prenses

Sarı Prenses Balığı

Melek Balığı

Uzun yüzgeçleri adeta meleğe benzer. Bu nedenle ülkemizde melek balığı adını almıştır. Sakin balıklardır. Ciklet türünde olsalar da görsellikleri ile onlarda ayrılırlar.

Melek Ciklet Balığı

Melek Ciklet Balığı

Beta Balığı

Tül kuyruklu yapıları ve harika renkleriyle dikkat çeken balıklardır. Akvaryumunuzda görsel bir şölen yaşatırlar.

Barışçıl Beta Balığı

Barışçıl Beta Balığı

Cüce Vatoz

Birçok uysal balık türüyle birlikte yaşayabilen Cüce Vatozlar, yuvaların akvaryum içindeki kayalıklara yaparlar. Gündüzleri görünürde olmasalar da geceleri oldukça aktif balıklardır.

Cüce Vatoz 3

Cüce Vatoz Balığı

Yorum Yaz

5 Yorum