Akvaryum & Balık

Kılıçkuyruk Balığı

4.9/5 - (36 votes)

Lepistes balıklarının yakın akrabası olan Kılıçkuyruk balığı, kolay beslenebilmeleri, kolay üretilmeleri ve uzun kılıç şeklindeki kuyruklarıyla dikkat çeken balıklar arasında geliyor. Siyah benekli, gold, neon kızıl ve siyah velvet renklerinin oldukça popüler olduğu balık türünün boyları yaklaşık 13 santimetreye kadar uzayabilir. Doğru ortam koşulları ve uygun beslenme ile yaklaşık 3-5 yıl gibi uzun bir süre yaşayabilirler.

Tüm akvaryum balıkları için doğru yaşam ortamları sağlıklı balıklar için büyük önem taşıyor. Kılıçkuyruk balığı da uygun akvaryum şartlarında, büyümelerini ve çoğalmalarını sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilirler.

Kılıçkuyruk İçin Uygun Akvaryum Nasıl Olmalıdır?

Ortamlarının oluşturulması kolaydır. Çünkü kılıçkuyruk balığı için uygun bir akvaryumun pH değeri 7-8 olmalı ve sıcaklık 22 ile 28 derece arasında olması yeterlidir. Erkeklerin dişilere oranla çok daha agresif bir yapıya sahip olmaları nedeniyle akvaryumda çok fazla sayıda erkek kılıçkuyruk tavsiye edilmez. Diğer akrabaları gibi kılıçkuyruk balıkları da bitkilerden hoşlanırlar. Bu nedenle akvaryum bitkilerinin bulunduğu ortamlar onlar için daha iyi bir konfor sağlar.

Kılıçkuyruk Balığı Nasıl Beslenir?

Hepçil canlı grubuna dahil olan kılıçkuyruk balığı, hazır yemlerin yanında akvaryum bitkileri ve haşlanmış sebzeler ile de beslenebilirler. Bu nedenle beslenme şartlarının çok esnek ve geniş olduğunu söylemek mümkün. Ancak yemler diğer tüm balık türlerinde olduğu gibi, uygun periyodlarla ve düzenli olarak yapılmalıdır. Aksi durumlar çeşitli sindirim sorunlarına neden olabilir.

Kılıçkuyruk Balıklarının Üretimi

Erkeklerin daha agresif yapıya sahip olduklarını belirttiğimiz kılıçkuyruk balıklarının uygun bir üreme için bir erkek balığı için 4 dişinin bulunması yeterlidir. Canlı doğuran gruba ait kılıkkuyruk balıkları, hızlı üreyen türlerdendir. Her 28 günde bir yeni yavrular dünyaya getiren dişi kılıkçuyruk balıkları, hamilelik dönemlerinde mutlaka ayrı bir akvaryuma alınmalıdır. Yavrular 2 haftalık süre sonunda bitkili akvaryumlarda diğer balıklarla birlikte yaşamalarında bir sakınca bulunmaz.

Kılıçkuyruk Balıklarında Cinsiyet Ayrımı

Beslenme ve yaşam alanlarının seçiminde olduğu gibi cinsiyet ayrımı da Kılıçkuyruk balıklarında oldukça kolaydır. Çünkü adlarını aldıkları kılıçkuyruk yalnızca erkeklerde görülen bir özelliktir. Dişilerin kuyrukları kısa ve genelde düzdür. Erkeklerdeki alt kuyruk yüzgeci sivri ve uzun bir şekilde adeta bir kılıç gibi uzanır. Bazı erkek kılıçkuyruk balıklarında üst kuyruk yüzgeci de sivri yapıya sahip olabilmektedir.

Yorum Yaz