Akvaryum & Balık

Lepistes Akvaryumu Nasıl Olmalıdır?

Lepistes Akvaryumu Nasıl Olmalıdır?
5/5 - (1 vote)

Lepistesler, Canlı doğuranlar sınıfındandır. Akvaryum hobicileri tarafından sıklıkla tercih edilen bu tür, belki de en narin balık türüdür. Gerek görünümleri ve barışçıl yapıları, gerekse kolay üretilmeleriyle Akvaryum severlerin gönlünde taht kurmuş durumdadırlar.

Lepistes Akvaryumu Nasıl Olmalıdır?

Lepistes Akvaryumunda Bulunması Gerekenler

Temel olarak Lepistes Akvaryumunda, iç veya dış filtre, ısıtıcı, kum ve çeşitli yapay ya da canlı Akvaryum bitkileri bulunmalıdır. Bitkiler, Akvaryum tabanında bulunan kumlara tutunacağı için, Akvaryum’da kum mutlaka bulunmalıdır.

Lepistes yavruları, diğer balıklara yem olmaktan Akvaryumda bulunan bitkiler sayesinde kurtulmaktadır! Yavrular, bitkilerin arasına saklanarak, diğer balıklardan saklanırlar. Akvaryum içerisinde gerekli olan bir diğer aksesuar ise ısıtıcıdır. Isıtıcı, 25 ile 28 derece arasına ayarlanmalıdır. İdeal ısı ise 26 derecedir. Lepistes üretimi yapılmak isteniyorsa, Akvaryum ısısı artırılabilir.

Diğer Canlı doğuranlarla barışçıl bir şekilde yaşayabilen Lepistesler, en az 40 litrelik Akvaryumlarda beslenmelidir. 50 litre’de bir 10 Lepistes beslemek uygundur. Akvaryumun aşırı kalabalık olması, Lepistesleri huzursuz edebilmektedir. Lepistesler bol bitkili ve akıntının fazla olmadığı Akvaryumları severler. Lepistes Akvaryumunda dişi-erkek oranı kavga çıkmaması açısından önem taşır. Dişi sayısı, erkek sayısının en az 2 katı olmalıdır.

Yorum Yaz