Akvaryum & Balık

Lepistes

Lepistes
5/5 - (1 vote)

Lepistesler barışcıl balıklardır. Lepistesler, kolay üretilmeleriyle Akvaryumcularda taht kurmuşlardır. Bir çok hobicinin beslemeye ilk başladığı balık olmuşlardır.

Akvaryumda doğal seleksiyonla değişik renk ve biçimlerde lepistesler üretilmiştir. Erkekleri dişilerin yarısı kadardır ve daha gösterişlidirler. Gebelik süresi yaklaşık 28 gün olup bu süre sıcaklık ve bazı faktörler yüzünden 21-40 gün arası değişebilmektedir. Aynı dişilerin erkekler tarafından devamlı kovalanmaması için dişi sayısını erkek balık sayısından tam 2 katı yapmamız yararımıza olur. Balıklar 3 ayı doldurduklarında cinsel olgunluğa ulaşırlar.

lepistes-baligi

Lepistesler oldukça ucuz balıklardır. Bunun en büyük sebebi “canlı doğuranlar” oldukları içindir. Tek cins olarak bakılması en uygun olan balıklardan biridir. Ama bir şov akvaryumunda daha değişik türden de balıklar olsun isterseniz yine bir canlı doğuranlar gurubunda kendilerine yer bulan Plati, Moli, Velifera gibi canlı doğuranlarla beraber besleyebilirsiniz. Lepistes balıkları çeşit çeşittir. 40 litrelik Akvaryumlarda olsun 80 litrelik Akvaryumlarda olsun veya bunlardan daha yüksek hacimli Akvaryumlarda olsun beslenebilirler. Kendi hallerinde yaşayan, kendi hallerinde büyüyen, kendi kendilerine yeten canlılardır. Sağlıklı bir şekilde yaşayabilmeleri için bulundukları ortamın uygun olması gerekir.

Lepistes

Lepisteslerde cinsiyet ayrımı diğer balıklara göre daha kolaydır. Dişilerin kuyrukları bir yelpaze gibidir ve erkeklere göre daha büyük ve gösterişlidir. Normalde dişi Lepistesler 6 cm. boyuna kadar ulaşabilirken, erkek Lepistesler 4 veya 4.5 cm. boyuna kadar çıkabilmektedirler. Yavru Lepistesleri anne karnındaki koyuluk ile takip edebilirsiniz. Yavrular tahmini süre olarak 28 gün içerisinde dünyaya gelirler.

Yorum Yaz