Akvaryum & Balık

Melek Balığı

Melek Ciklet Balığı

Akvaryumların en nadide ve görkemli balıklarından olan melek balığı ülkemizde en fazla beslenen balık türlerinden biri. Gerek biçimleri, renkleri ve gerekse beslenme şekilleri ve hareketleriyle hemen herkesin dikkatini çekebilen bu zeki balıkların neden bu kadar tercih edilmesine de şaşırmamak gerekiyor.
Üçgen vücut yapıları, yan yüzgeçlerin altında bulanan keskin iğneleri, dikey çizgileri ve özellikle su yüzeyinden beslenmelerini sağlayan ağız yapılarıyla diğer tüm akvaryum balıklarından kendilerini ayırırlar.

Türleri yalnızca tatlı sularda yaşamaz. Genel olarak Pasifik Okyanusu, Atlantik ve Hint Okyanusunda da yaşayan 86 türü bulunmaktadır. Tatlı su melek balığının ise Güney Amerika’da Amazon nehri doğal ortamlarıdır. Ciklet balığı ailesine mensup bu gözde balıklar, tuzlu su melek balığından pek çok özelliğiyle farklıdırlar.

Melek Balığı İçin Uygun Akvaryum Koşulları

Genellikle sakin bir yaşam tercih eden balık türlerindendir. Ancak erkeklerinin daha agresif yapılı olduklarını söyleyebiliriz. Sıcaklığı 25 ile 27 derece arasındaki akvaryum suyunun pH değeri 6 ile 7,5 arasında olması onlar için oldukça uygun bir yaşam ortamı sağlayacaktır. Haftalık olarak akvaryumun suyunun en az %25 inin değiştirilmesi, daha sağlıklı balıklar için son derece önemlidir. Bol oksijenli, havalandırmanın bol ancak akıntının çok şiddetli olmadığı ortamları severler. Saklanabilecekleri bitkili akvaryumlarda çok daha mutlu melek balığı görebilirsiniz.

Melek Balığı Nasıl Beslenir?

Beslenmelerinin önemli ve ayrıca eğlenceli olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü melek balığı su yüzeyinden beslenebilmelerine imkan veren ağız yapılarıyla yemlerken çok eğlenceli görüntüler sergiler. Hepçil canlılar oldukları için kuru yemlerin yanında akvaryumunuzdaki bitkilerden de kopararak beslenirler. Ara sıra da olsa haşlanmış ıspanak ve yine haşlanmış olmak koşuluyla bezelye menüye eklenebilir. Yemlerin diğer tüm balıklarda olduğu gibi uygun periyotlarla ve yeteri kadar beslenmeleri büyük önem taşıyor.

Üreme

Melek balığında cinsiyet ayrımı oldukça zor ve deneyim gerektirir. Ancak onların cinsiyetleri hakkında ip ucu veren özellikleri de yok değil. Erkek melek balığı dişilere oranla biraz daha büyük ve çıkıntılı bir kafa yapısına sahiptir. Dişilerde ise bu çıkıntı daha düzdür. Üreme dönemlerinde erkek melek balığının üreme tüpleri sivri bir çıkıntı şeklinde belli olur.

Dişi melek balığı akvaryum zeminine bıraktıkları bir seferde 100 ile 1000 yumurta erkek melek balığı tarafından döllenir. Sağlıklı yavruların yumurtadan çıkma süreleri ise yaklaşık bir haftadır. Ancak bu süreç akvaryum zemininde bir hastalık ve enfeksiyon yoksa gözlenebilir. Özellikle mantar ve benzeri bir enfeksiyon varsa yumurtalar çok çabuk hasar görür ve yumurtalar şeffaf değil, beyaz renkte olurlar.
Akvaryum balıkları içinde belki de en hassas ebeveynlik gösteren balıklar melek balığıdır. Dişiler hem yumurtalarına hem de yumurtadan çıkan yavrularına çok iyi bakarlar. Çoğu zaman melek balığı yavrularını ağızlarında, akvaryumun güvenli bölgelerine taşıyarak tükürürler.

Yorum Yaz