Akvaryum & Balık

Sağlıklı Balık Bakımı Önerileri

Sağlıklı Balık Bakımı Önerileri
Rate this post

Sağlıklı Balık Bakımı Önerileri

Balıkların sağlıklı olması için dikkat edilmesi gereken bazı kurallar bulunur. Bu kurallar, balıkların hastalanmasını önleyeceği gibi, sağlıklı ve huzurlu olmalarını da sağlar. Akvaryum balıkları, narin ve kötü koşullardan kolayca etkilenen canlılardır. Bu nedenle hastalık oluşmadan önce bazı önlemler almak gerekir. Bu önlemleri, birkaç başlık altında topladık.

Akvaryum suyunun düzenli olarak yenilenmesi

Akvaryum’da kirliliği önlemek, suyu tazelemek ve biyolojik atıkları temizlemek için suyun yenilenmesi gerekir. Bunun için düzenli aralıklarla su değişimleri, hayati önem taşır. Örnek olarak haftada bir kez akvaryum’un 4’te 1’i, ayda bir ise tam su değişimi yapılabilir. Bu sureçler ve oranlar çeşitli etkenlere göre değişebilir.

Kimyasal kullanımında aşırıya kaçmamak

Akvaryum suyunu temizleyen kimyasallar, su düzenleyiciler ve pH derecesini dengede tutan bazı kimyasalların kullanımında aşırıya kaçmamak gerekir. Bu kimyasalların kullanımı belli oranda tutulursa problem yoktur. Ancak aşırıya kaçılması kesinlikle sağlıklı bir yol olmayacaktır.

Sağlıklı Balık Bakımı Önerileri 2

Farklı balık türleri için, farklı su sıcaklıkları

Akvaryum balıkları için standart bir su ısısı yoktur. Farklı balık türleri, farklı su sıcaklığı ister. Örneğin Cichlid türlerinin çoğu için 24-26 derece arası uygun olurken, Canlı doğuranlar için 18-28 arası bir sıcaklık aralığı bulunur. Yani her balığın yaşayabileceği su ısısı öğrenilerek, doğru ayarlamalar yapılmalıdır. Su ısısının sürekli olarak sabit bir ısıda kalmasına da dikkat edilmelidir.

Yeni balıklar için farklı bir akvaryum

Kurulu bir akvaryum’da yaşayan balıklar, herhangi bir dış müdahale olmadıkça sorunsuz bir şekilde yaşamını sürdürür. Hastalığa yakalanma riskleri oldukça düşüktür. Akvaryum’a yeni koyulacak olan balıklar ise bazen ciddi hastalıklar taşıyabilir. Yeni balıkları mevcut akvaryum’a koymadan önce dikkatli davranılmalı ve mümkünse 1 hafta süreyle farklı bir akvaryum’da karantina’ya alınarak, gözetim altında tutulmalıdır. Bir problem görülmediğinde, ana akvaryum’a koyulabilirler.

Sağlıklı Balık Bakımı Önerileri 3

Kavgaları ve huzursuzluğu önlemek için agresif balıkları ayırmak

Akvaryum balıkları için sağlıklı bir ortam sağlamak için stresi en aza indirmek önemlidir. Gereken her şey yapıldığında geriye sadece balıklar arasındaki ilişkileri gözlemlemek kalır. Akvaryum içerisinde sürekli agresif davranışlar gösteren veya başka balıklar tarafından rahatsız edilen, kovalanan balıklar varsa, bu durum için bir çözüm arayışına girmek gerekir. Çözüm için öncelikle akvaryum içerisindeki dekorasyon değiştirilerek yeni saklanma bölgeleri oluşturulabilir. Zarar gören balık, bu şekilde kendisine saklanma alanı bulacağı için kendisini daha rahat hissetmeye başlayacaktır. Bu değişiklik bir farklılık yaratmazsa, başka bir seçenek düşünülmeli ve saldırgan balık ya da balıklar farklı bir akvaryum’a alınmalı veya geri verilmelidir.

Yorum Yaz