Akvaryum & Balık

Tuzlu Su Akvaryumu

Rate this post

Tuzlu su akvaryumu ya da deniz akvaryumu olarak da adlandırılan akvaryumlar, akvaryuma yeni başlayanların kendilerini geliştirdikten sonraki adımlarını oluşturuyor. Tatlı su akvaryumu kuranlar için akvaryum hobisi sahibi, tuzlu su akvaryumlarına geçenleri de akvaryumun profesyoneli olarak adlandırmak yanlış olmaz.

Adından da anlaşılacağı üzere, tuzlu su akvaryumları aynı zamanda deniz sakinlerini ağırlar. Dikkat ettiyseniz sadece deniz balıklarından bahsetmedik. Tuzlu su akvaryumları, tuzlu suda yaşayabilen canlılar, mercanlar, süngerler, canlı kayalar ve balıkları da içine alan oldukça zahmetli ve zaman ayrılması zorunlu aynı zamanda maliyetli bir sanattır.

Tuzlu su akvaryumları kurulumlarından canlı seçimine, suyun ideal özelliklere kavuşması için çok daha fazla filtrasyon gerektiren daha karmaşık sistemlerden oluşur. Bu yönüyle diğer tüm tatlı su akvaryumlarından kendini ayırır. Tatlı su akvaryumlarından pek çok yönüyle farklı olsalar da en büyük farkını muhteşem görüntüye sahip olmalarıyla hissettirir.

Mekânın Büyüklüğüne ve Besleyeceğiniz Canlılara Yönelik Akvaryum Seçimi Yapmalısınız

Akvaryum konusunda tecrübe sahibi oldunuz ve daha profesyonel bir çalışma olan tuzlu su akvaryumu kurmayı düşünüyorsanız eğer öncelikle doğru büyüklükteki ve şekildeki akvaryumu seçmelisiniz. Örneğin çok küçük bir odada çok büyük bir akvaryum kullanamayacağınız gibi, çok büyük bir mekânda küçük boyutlarda kuracağınız tuzlu su akvaryumu çoğu kimsenin dikkatini çekmeyecektir. Aynı zamanda besleyeceğiniz canlıların özelliklerine ve sayısına uygun büyüklükte akvaryum seçmek önemlidir.

Tuzlu Su Akvaryumu Kurulumu

Tatlı su akvaryumlarından farklı olarak, tuzlu su akvaryumlarında mutlaka bulunması gereken cihazlar ve özellikle tuzlar kullanılması gerekiyor. Bu cihazlar denizde yaşayabilen canlıların yaşayabilmeleri için hayati öneme sahip.

Tuzlu Su (Deniz) Akvaryumu Malzemeleri

Akvaryum malzemelerinin en başında tabiki Tuz geliyor. Protein Skimmer (protein ayrıştırıcılar). Dalga oluşturu ise deniz canlıları için organik olarak beslenmesine olanak tanırlar. Kafa motorları, fotosentez için led lambaları ise diğer malzemeler arasında sayabiliriz.

Tuzlu Su Akvaryumu İçin Deniz Şartları Oluşturulmalı

Akvaryumunuzda deniz canlıları bulunacağı için canlıların yaşayabilmeleri için deniz şartlarının bir minyatürünü oluşturmalısınız. Deniz şartlarını oluşturmak için öncelikli olarak özel tuzların kullanılması gerekir. Çünkü besleyeceğiniz balıklar tamamen deniz canlılarıdır ve tatlı suda yaşayamazlar. Diğer önemli cihaz, protein skimmer olarak adlandırılan proteinlerin ayrıştırılması işlemini yapan cihazdır. Protein skimmer olmadan suda biriken proteinler suda kalitenin düşmesine, akvaryumdaki canlıların ölümüne neden olur.

İkinci önemli husus, akvaryumdaki uygun ısı koşullarını oluşturmaktır. Bunun için termostatlı akvaryum ısıtıcıları ve akvaryumun su döngüsünün sağlanmasında akıntı motorları, suyu temizlemek için özel filtreler ve biyolojik bir filtreleme sağlamak için ise canlı kayalara ihtiyaç vardır.

Tuzlu su akvaryumu kurabilmek için tüm yukarıda saydıklarımızın yanında zemin için özel kumlara ihtiyaç duyulur.

Canlıları hazırlamış olduğunuz akvaryuma hemen alamazsınız. Öncelikle yaklaşık bir ay, deniz şartlarının akvaryumunuzda oluşturulması büyük önem taşıyor.

Yorum Yaz