Amfibyum - Amfibi

Albino Kurbağa Bakımı

Albino Kurbağa
4.1/5 - (17 votes)

Albino Kurbağa

Anavatanı Sahraaltı Afrika olan Albino Kurbağa, son yıllarda evlerde Akvaryum içerisinde beslenen sevimli bir evcil hayvandır. Akvaryum’da sabit 28 derece ısıda beslenmesi gereken bu Kurbağalar, çeşitli Kaplumbağa ve balık yemlerini severek yer.

Albino Kurbağa Akvaryumu

Ortalama 40x30x30’luk bir Akvaryum yeterlidir. Tek olarak bakılabileceği gibi birden çok Kurbağa beraber beslenebilir. Akvaryum’da ısıtıcı yardımıyla ısı 28 dereceye ayarlanmalı, iç filtre ile Akvaryum’un temiz kalması sağlanmalıdır.

Albino Kurbağa için Akvaryum’da kuru alana gerek yoktur. Sadece akciğer solunumu yaptıkları için tutunabilecekleri alanlar oluşturulabilir. Taban malzemesi olarak sivri uçlu olmayan çakıllar kullanılabilir. Bunun yanında bol bitkili Akvaryumlardan hoşlanırlar. Akvaryum’un belirli bölgelerine saklanabilecekleri karanlık bölgeler de oluşturulmalıdır. Kurbağaların üremesi, karanlık ve kuytu bölgelerde gerçekleşir.

Albino Kurbağa, isteğe bağlı olarak Semender ve ağzına sığmayacak orta büyüklükteki balıklarla aynı Akvaryum’da beslenebilir. Ancak küçük balıklar ve Kaplumbağalar ile aynı ortamda beslenmesi uygun değildir. Kaplumbağalar ile beslenmesi ilk başta pek bir sorun oluşturmasa da, Kaplumbağa bir süre sonra Kurbağa’ya zarar vermeye başlayacak, hatta onu yemeye çalışacaktır. Küçük balıklar ise Kurbağa’ya kolaylıkla yem olabilmektedir.

Yaşam süreleri 7-8 yıl arası olan bu küçük canlılar, 12 cm.’ye kadar uzayabilir. Dişiler 10-12 cm. erkekler 5-6 cm. boya ulaşır.

Üreme

Üreme öncesi erkek ve dişi Kurbağa güç kazanmak için iyice beslenir. Su ısısını 28 dereceden birkaç derece daha artırarak çiftleşme tetiklenebilir. Bu şekilde yaparak, çiftleştirmek için bahar ve yaz aylarını beklemek gerekmez.

Çiftleşme gerçekleştikten sonra, dişi Albino Kurbağa’nın karnı iyice şişer. Yumurtlayacağı zaman bu şekilde anlaşılabilir. Yumurtlama gerçekleştikten sonra, yumurtalar ile yetişkin Albino Kurbağalar ayrılmalıdır. Aksi halde yumurtaları yeme durumu ortaya çıkabilir.

Yumurtalar 1 hafta içerisinde çatlar ve iribaş yavrular doğar. Bu yavrular toz balık yemleriyle beslenebilir. Yavrular, yaklaşık olarak 1,5 ay sonra erişkin bir Kurbağa haline gelir.

Yorum Yaz

1 Yorum

  • Albino kurbağalarım yengeçlerimi katletti yaw :P
    yuh 4 santimlik bir kurbağa 3 santimlik bir yengeci komple nasıl ağzına aldı yaa