Amfibyum - Amfibi

Fire Bellied Toad (Ateş Karınlı Kurbağa)

Fire Bellied Toad

Fire Bellied Toad

Fire Bellied Toad, bir tropikal iklim canlısıdır. Ev ortamında teraryumlarda da beslenen bu Kurbağa türüne doğasına yakın bir yaşam alanı sağlamak gerekir.

Teraryum

Bir adet Fire Bellied Toad için 40×30’luk bir teraryum yeterli olacaktır. Tropikal iklim canlısı olan bu Kurbağa için gerekli ortam ısısı en az 25 en çok 30 derecede olmalıdır. Teraryumda ışıklandırma olarak bir adet UV-b lamba, bir adet de ısıtıcı lamba yeterli olacaktır. Günde en az 10 saat ışıklandırma açık kalmalı, ışıklandırma teraryum’un bir bölümüne tutulmalıdır. Teraryum’un en az yarısı serin alan olarak ayrılmalı ve Kurbağa istediği zaman o alana geçerek serinleyebilmelidir.

Teraryum içerisinde bol bitki, ağaç kabukları ve parçaları yer almalıdır. Bu ağaç kabukları sayesinde istedikleri zaman saklanabilecekleri alanlar oluşturulmalıdır.

Teraryum’da bulunması gereken bir diğer alan ise su bölgesidir. Fire Bellied Toad bir Amfibyum olduğundan dolayı hem sucul hem de karasal alanlara gereksinim duyar. Karasal alanda taban malzemesi olarak nemli toprak ya da sphagnum yosunu bulunmalı, sucul bölgede ise yüzebileceği bir su alanı yapılmalıdır.

Genel Bakım

Fire Bellied Toad cinsi Kurbağalar, doğada gruplar halinde yaşar. Bu nedenle en az bir çift olarak beslenmesi daha mutlu olmalarını sağlar. Ele alınmaktan pek hoşlanmazlar. Mecbur kalmadıkça ele alınmamalıdır.

Erişkinliğe ulaşanlar en fazla 6 cm.’yi bulur. İyi bir bakım ve gerekli ortam sağlandığında 10 yıla kadar yaşayabilir. Ateş Karınlı Kurbağa olarak Türkçe’ye çevrilebilecek olan Fire Bellied Toad’un, geceleri aktif, gündüzleri ise uyuyarak geçirdikleri bilinmektedir.

Beslenme

Fire Bellied Toad; cırcır böceği, un kurdu, çekirge gibi yemlerle beslenir. Çoğu Sürüngen’de ve Amfibyum’da olduğu gibi yemlerine kalsiyum ve vitamin damlaları damlatılarak verilmelidir. Teraryum’da temiz ve dinlendirilmiş su da mutlaka bulunmalıdır.

Yorum Yaz