Amfibyum - Amfibi

Kuzey Amerika Semenderi

Kuzey Amerika Semenderi 2

Kuzey Amerika Semenderi (Cryptobranchus Alleganiensis), soyu tükenme tehlikesi altında olan bir canlıdır. Semender türlerinin en büyükleri arasındadır. Boyu 40-50 cm.’ye kadar ulaşabilir. Büyük akvaryumlarda beslenmesi sağlanabilir. Akvaryum’da hem sucul hem de karasal alan oluşturmak gerekir. Akvaryum içerisinde dilediğinde saklanabilmesi için kuytu alanlar yaratmak gerekir. Özel bir ışıklandırmaya ihtiyaçları yoktur. Agresif sayılabilecek bir canlıdır. Ele alınmaktan hiç hoşlanmaz.

Kuzey Amerika Semenderi, doğada serin sularda yaşar. 15 derece gibi bir ısı yeterli olacaktır. Kışın ideal ısı sağlanabilir. Yaz aylarında akvaryum’da bu ısıyı sağlamak ise çok zor olacaktır.

Beslenmesi kaliteli balık yemleri veya kaplumbağa yemleriyle sağlanabilir. Ancak en sağlıklısı canlı yemlerle beslenmesidir. Doğada; suda yaşayan böcekler, solucanlar, ıstakozlar, omurgasızlar, küçük amfibyumlar, küçük balıklarla beslenirler.

Kuzey Amerika Semenderleri bilinenin aksine su dışında çiftleşir. Dişi yumurtalarını bıraktıktan sonra erkek Semender yumurtaları döller. Erkek semender yumurtalara karşı oldukça koruyucudur. Dışarıdan gelecek tehditlere karşı yumurtaları koruması altına alır.

Yavrular yumurtadan ortalama 3 ay sonra çıkar. Solungaçlı olarak doğan yavrular bir süre sonra solungaçlarını kaybederek yetişkin Semenderlere benzer hale gelir. 4-5 yıl içinde erişkin hale gelerek üreme dönemine girerler.

Yorum Yaz