Amfibyum - Amfibi

Malezya Yaprak Kurbağası

Uzun Burunlu Boynuzlu Kurbağa

Malezya Yaprak Kurbağası

Malezya Yaprak Kurbağası ya da Uzun Burunlu Boynuzlu Kurbağa olarak adlandırılan bu ilginç canlı, görünümüyle görenleri mest etmiş ve son yıllarda evlerde teraryumda beslenmeye başlanmıştır.

Genel Bakım

Malezya Yaprak Kurbağası için ortalama 50x40x40’lık bir teraryum yeterli olacaktır. Taban malzemesi olarak en az 8 cm. yükseklikte nemli toprak-çakıl karışımı kullanılmalı ve yine aynı yükseklikte su alanı bulunmalıdır. Kurbağa, bu su alanının içerisine girerek yüzecek ve nemli kalması sağlanacaktır. Nemin bu Kurbağa türü için büyük önem taşıdığı unutulmamalıdır.

Uzun Burunlu Boynuzlu Kurbağa

Sürüngenler için kullanılan UV lamba bu canlılara gerekmemekle beraber, su özellikleri olarak klorsuz su tercih edilmelidir. Dinlendirilmiş veya damacana suları kullanılmalıdır.

Dişilerin ve erkeklerin boyutları birbirinden farklıdır. Dişiler, erkeklerden daha büyüktür. Erkekler 10 cm. dişiler ise 15-16 cm.’ye kadar ulaşabilir.

Beslenme, çoğu Kurbağa’da olduğu gibi temel olarak böceklerle karşılanır. Çekirge, sinek, un kurdu gibi küçük böcekleri severek yerler.

Örnek bir teraryum:

Kurbağa Teraryumu

Resimde, eksiksiz bir Kurbağa teraryumunda görüldüğü gibi sulu alan ve kuru alan oranı hemen hemen yarı yarıya olmalıdır.

Yorum Yaz