Amfibyum - Amfibi

Pacman Frog

Pacman Frog

Pacman Frog

Pacman Frog, anavatanı Güney Amerika olan, yağmur ormanlarında sıklıkla görülen bir Kurbağa türüdür. 10 yıl kadar ömrü bulunan bu can alıcı görünüme sahip Kurbağa, pek hareket etmeyen sakin ve tembel bir canlıdır. Görünümü adeta bir top’a benzer. Genel olarak yeşil renktedir ancak farklı renkte bulunan türleri de bulunmaktadır.

Pacman Frog, yanlız yaşamayı sever. Hiç sosyal olmamakla beraber genelde sadece yemek yemek için hareket eder. Bunun dışında teraryum içerisinde sabit bir halde kalır. Dişi Pacman Frog’lar, erkeklerden daha büyük boyuttadır.

Beslenme

Yavru ve ergen Kurbağalar günlük olarak azar azar beslenir. Yetişkinleri ise 5 günde 1 defa beslemek yeterlidir. Temel gıda kaynağı doğal yaşamında sürekli olarak yediği böceklerdir. Hamam böceği, cırcır böceği ve un kurdunu severek yer. Haftada en az 1 kez olmak üzere vitamin ve kalsiyum damlaları yemlerine damlatılarak verilmelidir. Vitamin ve mineral takviyesi, kemik gelişimi için gereklidir.

Teraryum

Teraryum olarak 40×30 ya da 50×40 boyutlarında bir alan yeterli olacaktır. Teraryum’un içerisi’nin olabildiğince nemli olması gerekir. Taban malzemesi olarak kağıt havlu ya da nemli toprak kullanılabilir. Teraryum içerisinde su alanı ve geniş bir kuru alan bulunması, Ağaç Kurbağası teraryumundaki gibi Sphagnum yosunu kullanmak ideal bir ortam yaratacaktır.

Kavga çıkmasını engellemek ve birbirini yeme gibi problemleri önlemek için tek bakılmaları tavsiye edilir.

Teraryum ısısı gündüz en az 26 derece en çok 30 derece olmalıdır. 28 derece ısı idealdir. Gece saatlerinde ise ısı oranı düşürülerek 20 derece civarına indirilebilir. Isıyı sağlamak için spot lambalar kullanılabilir. Ancak ışığın açısı doğru ayarlanmazsa, aşırı ışıktan dolayı Pacman Frog yanabilir. Nemi dengelemek ve Pacman Frog’un rahatlamasını sağlamak için günlük olarak teraryuma ve Kurbağa’nın üzerine su fışkırtılabilir.

Pacman Frog Bakımı

Teraryum içerisinde su alanı ve nem hayati önem taşır. Kurbağa istediği zaman, spot lamba’nın ısısından kurtulmak istediğinde, serinlemek için sığabileceği bir su alanına girebilmelidir. Su alanı, Pacman Frog’lar yüzemediği için çok derin olmamalıdır. Sulu alanın içerisine dışkı yapabileceği için kolaylıkla kirlenir. Bu nedenle su günlük olarak tazelenmelidir.

Pacman Frog’un cildi, diğer Kurbağalarda olduğu gibi ıslak ve nemlidir. Temas edildikten sonra mutlaka eller yıkanmalıdır. Aynı şekilde ele almadan önce, elin üzerinde kir, sabun kalıntısı vs. bulunmamasına özen gösterilmelidir.

Yorum Yaz