Amfibyum - Amfibi

Pençeli Afrika Kurbağası

Pençeli Afrika Kurbağası 3

Pençeli Afrika Kurbağası; Nijerya, Sudan ve Güney Afrika kökenli bir Amfibyumdur. Genellikle sığ ve çamurlu sularda yaşar.

Pençeli Afrika Kurbağaları 15-28 derece arasındaki sulara uyum sağlar. Kötü şartlara karşı oldukça dayanıklı canlılardır. Dişiler, erkeklerin yaklaşık 2 katıdır. Erkekler 6-7 cm. dişiler ise 11-12 cm. boyuna sahiptir. Etçil ağırlıklı beslenirler. Ölü veya küçük balıklar, böcekler, küçük amfibyumlar temel besinlerini oluşturur. Akvaryum’da beslendikleri takdirde, yine etçil olarak beslenmeleri gerekir. Balık yemleri, Amfibyum yemleri, Kaplumbağa yemleri gibi. İribaşlar ise ufalanmış kaliteli balık yemleriyle beslenmelidir.

Pençeli Afrika Kurbağası pek hareketli bir canlı değildir. Yem aramak ve çiftleşmek dışında aktif olmazlar. Kum kazmayı çok sevdikleri için bitkili akvaryumlar için uygun değildir. Akvaryum’da küçük balıkları her zaman rahatsız ederek yemeye çalışacaktır. Üremeleri gece karanlığında gerçekleşir.

Akvaryumlarda beslenen bir pet hayvanı haline gelmesinin yanında, bilimsel alanda da faydalanılan bu Kurbağalar; hamilelik testi, ilaç yapımı gibi pek çok alanda kullanılmaktadır.

Yorum Yaz