Amfibyum - Amfibi

Semender Bakımı

Semender Bakımı
5/5 - (1 vote)

Semender Bakımı

Semender genel olarak Afrika, Asya ve Avrupa’da görülür. Çok çeşitli özelliklere sahip Semender türleri olmakla beraber genel olarak nehir, göl ve dere kenarlarında yaşarlar. Bununla beraber yamaç, dağ ve mağara’da az da olsa görülürler.

En bilinen türleri, taraklı Semender, safran Semenderi, su Semenderi, adi Semender, kafkas Semenderi, dağ Semenderi, alp Semenderi, mermer Semender ve toros Semenderi’dir.

Semender Akvaryumu

Hem karada hem de suda yaşayabilen Semender, ev ortamında beslemeye karar verildiğinde, en uygun ortam Akvaryum’da sağlanabilir. Uygun boyutlarda bir Akvaryum seçildikten sonra, içerisinde hem kuru alan hem de sulu bir alan oluşturulmalıdır.

Akvaryum ortamı olabildiğince serin olmalıdır. Semenderler, sürüngenlerin aksine serin ortamları sever. Su ısısının 20 derecenin altında olması idealdir.

Akvaryum’un uygun yerlerine oyuklar, karanlık ve kuytu yerler oluşturularak, saklanma alanı yaratılması gerekir. Dekorasyon olarak canlı bitkilerin de kullanılması, Semenderlerin seveceği bir ortam oluşturacaktır.

Beslenme

Semenderler genel olarak böcek, solucan gibi küçük canlılarla beslenir. Akvaryum ortamında ise, Kaplumbağa ya da balık yemleriyle beslenebilirler. Kurutulmuş karides ve Kaplumbağa yemlerine asla hayır demezler. Günde bir ya da iki günde bir olmak üzere düzenli bir şekilde beslenmelidirler. Yem miktarı’nın kafası’nın boyutunu geçmemesi tavsiye edilmektedir.

Yorum Yaz