Amfibyum - Amfibi

Zehirli Ok Kurbağası Genel Bilgiler

Zehirli Ok Kurbağası

Zehirli Ok Kurbağası Genel Bilgiler

Anavatanı Orta ve Güney Amerika’nın ormanları olan Zehirli Ok Kurbağası, yüzyıllarca Kızılderili kabilelerinin oklarına zehirini sürdüğü bir Amfibyum türüdür. Bu Kurbağa türü, pek çok Amfibyumdan farklı olarak ölümcül bir zehre sahiptir. İnsanlarla temasından kısa bir süre sonra ölüme veya felç gibi kalıcı hasarlara neden olur.

Zehirli Ok Kurbağası, görünüm olarak parlak ve canlı renklere sahiptir. 150’den fazla türü bulunur ve her bir tür farklı renklere sahiptir. Dünya’nın en zehirli hayvanlarından biridir.

Beslenme

Zehirli Ok Kurbağası, etoburdur. Genellikle canlı yemlerle beslenir. Beslenme şekli diğer Kurbağalar ile aynıdır. Ana beslenme kaynağını küçük böcekler oluşturur. Bu böcekler, Kurbağa’nın protein, vitamin, mineral, su ve tuz gibi ihtiyaçlarını karşılar.

Zehirli Ok Kurbağası

Çiftleşme ve Üreme

Zehirli Ok Kurbağaları’nın çiftleşmesi ilginçtir. Çifleşme öncesinde adeta kavga edermişçesine birbirlerine doğru zıplarlar. Kur yaparak birkaç saat boyunca oyun oynarlar. Ardından dişi Kurbağa yumurtayı bırakır. Dişi Kurbağa üreme döneminde yalnızca bir adet yumurta bırakır. Yumurtasını nemli bir ortama bırakarak erkeğin yumurta’yı döllemesini bekler. Döllenme tamamlandıktan sonra, erkek Zehirli Ok Kurbağası yumurtayı sırtında taşır. Yavrular çıkana kadar ve çıktıktan sonra erkek Kurbağa’nın sırtında kalırlar. Yavrular büyüdükten sonra, baba Kurbağa onları suya götürerek serbest bırakır.

Bu Kurbağalar Orta ve özellikle Güney Amerika’da sıklıkla görülürler. Üremeleri’nin ağır olması ve tek yumurta bırakmaları onların sayısını hiç de azaltmamıştır.

Dünya üzerinde Zehirli Ok Kurbağası’nın dağılımı:

Zehirli Ok Kurbağası Anavatanı

Yorum Yaz

1 Yorum