Balık Özellikleri

Kedi Balığı Özellikleri (Scyliorhinus canicula)

3.6/5 - (23 votes)

Vücutları genellikle açık kahverengi olması, beneklerin  ise koyu kahverenginde olması kedi balığı özellikleri arasında en bilinenleridir. İsmini ise, kedinin yüz hatlarına benzemesinden dolayı almaktadır. Morfolojik özelliklerine baktığımızda ise, diğer balıklara nazaran bazı özelliklerinin oldukça farklı olduğunu görmekteyiz. Aynı süreç içerisinde kedi balıkları, 400 metreye varan derinliklerde yaşamlarını ve yaşama fonksiyonlarını çok rahat sürdürebilmektedir. Bu yüzdendir ki, avlanması da diğer balıklara göre oldukça zordur. Boylarının ise maksimum 80 santimetre olması ise, bazı balıkçılar tarafından daha da önemsenmelerine neden olmaktadır lakin Türkiye balıkçılığı açısından hiçbir önemi yoktur.

Yaşam Alanları

Avrupa’da ki en yaygın bulunan yayın balıklarındandır. Türkiye’nin her yerinde rahatlıkla rastlanabilmektedir. Suyun dibine bağlı yaşam sürdürmekteler ve çok çeşitli deniz ürünleriyle beslenmektedirler.

Üreme ve Çiftleşme

Yumurtanın boyutları diğer balıkların yumurtalarına göre, biraz daha iridir. Kedi balığının yumurtaları, dörtgen bir kapsülün içerisinde yer almaktadır. Kapsül ise oldukça kalındır ve genellikle yaz ve ilkbahar aylarında üreme ve çiftleşmelerini gerçekleştirirler.

Kedi Balığı Nasıl Yakalanır?

  Türkiye’de balıkçılık açısından, çok fazla önemini olmadığını belirtmiştik. Yaklaşık 2400 adet türe sahip olan kedi balığını yakalamak ise, oldukça kolaydır. Hiçbir zehri bulunmadığından dolayı ve ülkemizdeki tüm bölgelerde rahatlıkla rastlanabilmesini de göz önüne alırsak; Olta ve olta takımlarıyla beraber, özel balıkçı ağlarıyla çok rahat yakalanabilmektedirler. Lezzeti ise çok beğenilmediğinden dolayı da, çok nadir yakalanan bir balık türüdür. Üreme ve çiftleşme dönemlerinde, yakalanılmaması gerekmektedir.

Yorum Yaz