Balık Özellikleri

Kırlangıç Balığı Özellikleri

4.3/5 - (22 votes)

KIRLANGIÇ (Trigüa lucema)

Ekonomik değeri diğer balık türlerine nazaran, oldukça yüksektir. Kırlangıç balıkları özellikleri ,  ekonomik değeri yüksek olduğundan dolayı da, tüm avcıların rağbet gösterdiği balık türlerinden olmasıdır. Triglidae familyasından olan Kırlangıçlar, bir deniz balığıdır. Ilık ve sıcak bölgelerde yaşantılarını sürdürmektedirler. Ülkemizde ise çok fazla bulunmamaktadır fakat bazı dönemlerde çok sık rastlandığını da söyleyebiliriz. Marmara, Akdeniz ve Ege denizinde bolca rastlanmaktadır. Karadeniz’in sert havasından dolayı da, çok nadir rastlanan bir türdür. Kırlangıç, çok fazla göç etmeyen bir balıktır. Kırlangıcın küçük yavru balıklarına da, derviş balığı denir. Vücutları ise yanlardan basık ve ağız kısmı oldukça vücuduna göre büyüktür. Vücudu ise sarımsı bir renk ile kaplıdır fakat bazılarında daha da açık sarı olduğunu saptadık. Etinin oldukça lezzetli olmasından dolayı, oldukça pahalı bir balıktır.

Yaşam Alanları

Türkiye’de Marmara, Akdeniz ve Ege denizlerinde sıkça rastlandığını, daha önce de belirtmiştik. Yurt dışında da, sıcak ve ılık denizlerde rastlanmaktadır. Denizin 5 – 300 metre arasında değişkenlik gösteren, derinliklerde yaşantılarını sürdürmektedirler. Bir balığın yaklaşık ömrü ise, 15 – 20 yıl arasında değişmektedir.

Üreme ve Çiftleşme

Denizlerin açık alanlarına dişiler, yumurtalarını bırakmaktadırlar. Ardından ise erkekler, yumurtalar ile döllenmelerini gerçekleştirmektedir. Yeni doğan yavru balıklar ise, mikroskobik canlılar ile gelişimini tamamlamaya çalışmaktadır.

Kırlangıç BalığıNasıl Yakalanır?

Ekonomik değerinin yüksek olmasından dolayı da, her sezonda rahatlıkla bulunabilen bir balık türüdür. Kış ve yaz sezonlarında, oldukça sık rastlanılmaktadır. Olta yahut özel balıkçı ağlarıyla, yemlerin üzerine deniz bitkileri ve böcekler takıldığında rahatlıkla avlanabilmektedir.

Yorum Yaz