Balık Özellikleri

Kırmızı Havuz Balığı Özellikleri

5/5 - (1 vote)

KIRMIZI HAVUZ BALIĞI

Havuz severler tarafından, çok tanınan bir Çin veya Japon üretimi balık türüdür. Bundan yaklaşık bin yıl önce Çinliler tarafından, evcilleştirilmesiyle tanınmaktadır. Yakın akrabaları sazanlar gibi, tunç rengindedirler. Vücut renkleri oldukça parlak olmasından dolayı, en sık görülen havuz balıkları arasında yer almaktadırlar. Kırmızı havuz balığı özelliklerinden birisi üzerinde oldukça deneme yapılmasından dolayı, seçici üretime maruz kalmış olmasıdır. Bunların sonucunda ise hiçbir yüzgeci olmayan mavi, siyah ve sarı renkli balık türleri de meydana gelmiştir. 9 ile 10 yıl arasında ömürleri değişkenlik gösterirken, aynı süreç içerisinde; Kırmızı havuz balığı 2 ile 3 yıl arasında cinsel olgunluğa erişebilmektedir.

Yaşam Alanları

Tüm akvaryumlarda, yaşayabilmektedir. Her türlü kötü ve sıkıntılı çevresel ortamlarda, rahatlıkla yaşayabilmektedir. Her ortama uygun olmasından dolayı da, diğer havuz balıklarına nazaran daha sık tercih edilmektedir. Ülkemizde de oldukça tanınan, bir balık türüdür.

Üreme ve Çiftleşme

Üreme dönemleri geldiğinde, üremelerini yapışkan yumurtalarıyla yapmaktadırlar. Yeni doğan bir kırmızı havuz balığı 2 – 3 yıl sonra cinsel erginliğe ulaşmasının ardından, üremeye başlar. Yapışkan yumurtalarıyla döllenmelerini gerçekleştirirken, sazanlar ile oldukça sık melezlenmektedirler. Diğer balık türlerine nazaran, havuzda kral balık olarak da tanınmaktadır. Özellikle yeni melezlenen yavrular olgunluğa ulaştıktan sonra, yeni havuzda yaşam kapasitesini ele geçirebilmektedirler. Yeni doğan yavruları yediği gibi onlar üzerinde büyük bir baskı kurup, onları huzursuz etmektedirler. Aeromonas salmonicida gibi bakteriyel ülser hastalığına sebep olan bakteriyi taşımalarından dolayı, sazan türlerine de rahatlıkla zarar verebilmektedirler.

Yorum Yaz