Balık Özellikleri

Küçük Kayabalığı Özellikleri

1/5 - (1 vote)

KÜÇÜK KAYABALIĞI (Gobius (Ponücola) syrman)

Küçük kaya balığı, akan tatlı suların karışımlarında yaşarlar. Komünite ( ortak yaşam) dediğimiz olay bu balıkta geçerlidir. Tatlı su ile acı su karışımı olan yerlerde hayatlarını sürdürürler. Kıyı kesimlere ile iç içe olup, sürüler halinde gezeler. Kemikli balık gurubuna ve Gobiidae familyasına aittir. Boyu 6 santimetre ile 25 santimetreye kadar olabilir. Vücudu zayıf ve sıskadır. Lacivert tondaki rengi ile gözleri büyülemektedir. Akvaryumda beslemek için ve etinin tüketilmesi sebebiyle, ticarisi önemlidir. Eti yumuşak ve lezzetli sayılır. Genelde kabuklu canlıları ve küçük balıkları tüketir. Kayabalığı gibi emici özelliği sayesinde avlarını kolayca tüketebilir. Hızı yavaş ve sakinlikten yanadır.

Yaşam Alanları:

Türkiye’de birçok nehirlerin birleşim yerlerinde bulunurlar. Tropikal ve ılıman iklimlere uyum sağlayabilirler. Bu yüzden Dünya’da birçok ülkede avlanıp, ticari amaçla kullanılmaktadır. Tuzlu suda, tatlı suda ve acı suda hayatını sürdürebilen türleri vardır. Yalnız bu tür tatlı su ve acı su birleşim yerlerde yaşarlar.

Üreme Ve Çiftleşme:

   Dişi yumurtalarını yaşadığı alana bırakır. Kaya veya mercan gibi yerlere yüzlerce yumurtasını bırakır. Nisandan başlayıp Mayısın sonuna kadar bu dönem sürer. Bu dönemde erkeğin yumurtaları korumakla görevlidir. İlk doğan yavruya ‘’ larva ‘’denir.

Küçük Kayabalığı Avı –Nasıl Yakalanır?

Avlanmaları oldukça yüksek olduğu için, ticaride büyük önem taşımaktadır. Birçok kişi, akvaryum balığı yapmak için veyahut tüketmek için, almaktadır.

Yorum Yaz