Balık Özellikleri

Kupes Balığı Özellikleri (Boops boops) Nasıl Avlanır ?

5/5 - (1 vote)

                                    Kupes Balığı  (Boops boops)

Kupes balığı özellikleri ‘nin başında  diğer adı altınkuşak balığı olarak tanınması gelir. Ilıman ve sıcak denizlerde yaşarlar. Ticari açıdan yüksek bir balık türüdür. Çoğu türünde iki yüzgeci bulunmakta olup parlak renklere sahiptir. Karagözle aynı türden olup sparidae familyasına aittirler. Amatör balıkçıların dahi tutabildiği bir balık olduğu için, ekonomik değeri epeyce yüksektir. Kupes, diğer ülkelere göre daha çok avlanmaktadır.  Sürüler halinde yaşayıp mikroskobik canlılar ve kabuklular ile beslenir. Soluk sarı ve gri renkleriyle adeta bütünleşmiş. Boyları, 15 – 35 santimetre arasındadır. Genellikle soğukkanlı ve hisli canlılardır. Türkiye’nin Ege kıyılarında bolca bulunmaktadır. Kılçıklı bir balık olsa da, lezzetiyle ünlenmiştir. Yağlı balık olmayışı nedeniyle, tava için uygundur. Çenesi ve dişleri fazla kuvvetli değildir.

Yaşam Alanları:

 Sığ sularda ve derin sularda yaşamlarını sürdürebilirler. Kupes balığı, Türkiye’de en fazla Ege de bulunurken, diğer bölgelerde az da olsa avlanmaları mümkündür. Uzun ve ince yapıya sahip epeyce büyük gözleri vardır. Kilosu ise, en fazla 1 kilograma kadar çıkabilir.

Üreme Ve Çiftleşmeleri:

Üremeleri en fazla kasım ayında gerçekleşir. Dişi balık binlerce yumurtasını kayalıklara bırakır. Üremede yayılımı geniştir. Ilıman denizleri severler. Yumurta, reaksiyon tepkimelere girerek, yavru meydana getirirler.

Kupes Balığı Avı – Nasıl Yakalanır?

Sularda fazlaca bulunduğu için avlanması çok kolaydır. Piyasada bulunan, birçok yemle tutulabilir. Bu yüzden aç kupes denir. Yöresel olarak tüketilebilir. Aşçılarımız, sarımsak ve yoğurtla yapılması daha lezzetli olduğunu vurgulamışlardır.

Yorum Yaz