Balık Özellikleri

Levrek Balığı Özellikleri

4.8/5 - (5 votes)

LEVREK (Dicentrarhus labrax)

Levrek balığı özelliğinin başında  ılık ve soğuk olan her denize uyum sağlayabilmesi gelir.. Ülkemizde her bölge denizinde bulunabildiği gibi, mayısın ortalarına doğru avlanır. Vücudu pullarla örtülüdür. Derisi yumuşak ve parlak gümüş renktedir. Aynı zamanda komünite balığıdır. Nehir ile denizin kesişim noktalarına yaşarlar. Etçil ve avlarına karşı acımasızlardır. Yerli balık olma isteğini, bu yılda korumaktadır. Yağsız ve ızgara yapılması en uygunudur. Eğer tava yaparsanız iri pullarını temizleyerek, yapınız. Koku alma duyusu ve avlarına karşı duyguları oldukça gelişmiştir.  Alabalığı ile özleştiği için, halk tarafından oldukça karışmaya sebebiyet verir. Boyları en fazla 100 santimetreyi bulabilir. Ekonomiksel açıdan önemini günden güne artırmıştır. Ülkemizin her bölgesinde çiftlikleri bulunmaktadır. Ağırlıkları 10 kiloya kadar çıktığı görülmüştür. Sürüler halinde dolaşırlar. Beyni de hep sürüye odaklıdır. Fakat yaşlandıkça, bireyselleşme duygusu kapsar. Eti çok lezzetli olup yağsızdır.

Yaşam Alanları:

Türkiye’de her kıyı da bulunur. Ayrıca çiftlik üretim merkezleri, son günlerde fazlasıyla artmıştır. Küçük balıklar ve kabuklular ile beslenir. Acı su bölgelerine ayak uydurabilen, komünite canlıdır. Dişleri özel keskinlikte olup diloit dişlere sahiptir.

Üreme Ve Çiftleşmeleri:

Mevsim farklı olduğu için, bölgeye göre ayları değişiklik göstermektedir. Ülkemizde Karadeniz’de kış aylarına sonbahar aylar arasında üreme yaparlar. Akdeniz kıyısında sonbahar başlangıcında bu dönemi yaşarlar. Hatta milyonlarca yumurta yaparak üreme şansı yükselmektedir.

Levrek Balığı Avı – Nasıl Yakalanır?

Levrek balığı, deniz ile kesişen bölgeleri temel alarak av yapınız. Her mevsimde avlanması olduğu gibi, her türlü güvenlik önlemlerinizi alınız.

Yorum Yaz

1 Yorum