Balık Özellikleri

Lüfer Balığı Özellikleri (Pomatomus saltator)

Lüfer balığı iki adet süzgeci olan ve vücutları oldukça uzun olan, dişleri sivri ve güçlü bir balık türüdür. Lüfer balığı, ülkemizde en çok tanınan balıklardan birisidir ki; Ülkemizdeki ekonomik değeri açısından, çok önem gösterilmektedir. Hem avcılar hem de balık severler tarafından, özel koruma altına alınması gereken bir balık türüdür. Ülkemizdeki lüfer balığının sayılarındaki artışlardan dolayı, Tarım Bakanlığı tarafından lüferin bazı türlerinde avlanma ve satış yasağı getirildi. Lüferin birçok türü vardır ve bunlar ise; küçük hallerinden büyük hallerine göre sıralanışı aşağıdaki gibidir.

  • Defne yaprağı
  • Çinakop
  • Sarıkanat
  • Lüfer
  • Kofana
  • Sırtıkara olarak birçok türleri mevcuttur.

Defneyaprağı, çinakop ve sarıkanat türlerinde ise güncel olarak avlanılma ve satış yasağı mevcuttur.

Yaşam Alanları

Ülkemizin her yanında, yaşamaktadırlar. Oldukça bol sayıda bulunan lüfer balığı ise, İstanbul boğazından avlanılmaktadır. Karadeniz bölgesinde yumurtlamaya başlayan balıklar, İstanbul boğazından çıkarak soframıza gelmektedir.

Üreme ve Çiftleşme

Yaz aylarının sonlarına doğru Eylül sonu Ekim başı gibi, üremeye başlamaktadırlar. Lüfer balığı üremelerini Karadeniz’in hırçın sularında gerçekleştirmektedirler. Karadeniz’de yumurtlayan balıklar, İstanbul boğazından bizlere ulaşmaktadır.

Lüfer Nasıl Yakalanır?

Sonbahar mevsimlerinde, avlanılmaktadır. Sonbahar mevsiminde göçe başlayan lüfer balıkları, hem kıyıdan hem de tekne yardımıyla rahatlıkla avlanılabilmektedir. Lüfer avlarken canlı yem kullanımı, oldukça önemlidir ve başarıya giden yolda en doğru adımınız olacaktır. Balığın avlanılması oldukça zor olmasından dolayı, lüfer balığı için özel bir tesisata ve ekipmana ihtiyacınız olacaktır.

Yorum Yaz

1 Yorum