Balık Özellikleri Balık Türleri

Mazak Balığı Özellikleri Nelerdir? Nerede Yaşar?

mazak balığı

Triglidae familyasından olan mazak balığı (Trigloporus lastoviza), kırlangıcın ailesindendir ve kırlangıcın küçüğü olarak tasvir edilmektedir. Kırlangıçta da olduğu gibi, göğüs yüzgeçleri oldukça gösterişlidir fakat kırlangıçtan ayırt edilmesi için bazı özellikleri çok rahat göze çarpabilmektedir. Kafatası kırlangıca göre biraz daha küçük ve dik olup, kırlangıcın sahip olduğu kemikli kafa yapısı kadar engebe yoktur. Bu özellikler amatör balıkçılar tarafından, göze çarpmayacak kadar küçüktür ve bu yüzden amatör balıkçılar tarafından Mazak balığı ayırt edilmekte oldukça zorlanılmaktadır. Göğüs yüzgeçleri ise hafif mavi benekli olmasından dolayı da, gösterişlidir. Ortalama boyları ise 20 – 25 santimetreye kadar olup, 40 santimetreye kadar çıkabilmektedir. Mazak balığının ekonomik değeri açısından, kırlangıçta olduğu gibi yüksek değerlere tekabül etmemektedir.

Yaşam Alanları

Ülkemizde Karadeniz harici, tüm denizlerde yaşantılarını devam ettirmektedir. Ilımak ve bol kuma sahip, denizlerde yaşantılarını sürdürmektedirler. Soğuk ve az kumlu denizlerde ise, yaşamsal fonksiyonlarını sürdürememektedirler.

Üreme ve Çiftleşme

Bahar ve yaz sezonlarında, üreme ve çiftleşme süreçleri başlamaktadır. Ülkemizde ekonomik değerinin çok fazla olmamasından dolayı, avlanma durumu oldukça düşüktür.

Mazak Nasıl Yakalanır?

Mazak balıkları tekir ağı, parakete, gırgır ağları ve troller ile ılık ve sıcak denizlerde kırlangıçlarda olduğu gibi yakalanabilir.  1380 kanunun ( 2/1 ) numaralı sirkülerinde minimum 18 santimetreye kadar avlanma yasağı vardır. Ülkemizde 18 santimetreden düşük mazak balıklarının, avlanılması ve satışa sunulması yasaktır. Eti kırlangıç gibi lezzetli olup, tavsiye edilmektedir.

Yorum Yaz