Balık Özellikleri

Mini İnci Balığı Hakkında Bilgiler(Phoxinus phoxinus)

mini inci balığı, mini inci balığı hakkında bilgiler
Rate this post

MİNİ İNCİ BALIĞI (Phoxinus phoxinus)

Mini inci balığı parlaklığı ve rengi göz kamaştırmaktadır. Pullarının yapay inci olması nedeniyle bu ismi koymuşlar. Ülkemizin Trakya bölgesinde bolca bulunup her mevsimde avlanılır. Boyları yaklaşık 20 santimetreye kadar çıkabilmektedir.  Suyunun temiz ve akıcı olmasına dikkat eder. Akarsularda yaşar ve suyun temizliğini önemser. Mini inci balığını Manyas gölünde fazlaca bulabilirsiniz. Göllerin, nehirlerin ve akarsuların diplerinde yaşarlar. Çakıl taşları ve kayaların aralarında yayılım gösterirler. Plakton, larva ve su üzerindeki sinekler ile beslenir. Küçük ve oldukça hareketlidir. Zeki ve avlarını kurnazca yakalarlar. Amatör balıkçıların fazla sevmediği ve zor tutulan balıktır. Pullarını temizlerken dikkat ediniz. Guanin maddesi yapay incinin rengini veren maddedir. Eğer ticari olarak değerlendirdiğinizde, bu işlemlerde dikkatli olunuz. Diğer büyük balıkları tutmak için, yem balığı olaraktan kullanılabilir.

Yaşam Alanları:

 Mini İnci Balıkları ülkemizde çeşitli türleriyle; göl, nehir ve akarsularda bulunur. Yaşamları kaya ve çakıl aralarında geçer. Ayrıca mink balığı, Trakya bölgesinde oldukça fazladır. Boyları en çok dişilerde 14 santimetre gözlemlenir. Akarsularda fazla bulunmazlar. Daha çok sakin ve berrak gölleri tercih ederler.

Üreme Ve Çiftleşmeleri:

Mayıs ve haziran aylarında binlerce yumurtasını bırakır. Erkek daha sonra döllenme olayı ile larvalar meydana gelir. Bu dönemlerinde başlarına inci bezi oluşur. Ortalama 6 ile 9 yıl yaşayabilirler.

Mini İnci Balığı Avı – Nasıl Yakalanır?

Gölün sakin ve duru olduğu yerlerde avlayabilirsiniz. Dip balığı olduğu için oldukça zor bir avdır. Amatör balıkçıları pek sevmez.

Yorum Yaz