Balık Özellikleri

Orkinos Balığının Özellikleri (Thunnus thynnus)

1.6/5 - (54 votes)

ORKİNOS (Thunnus thynnus)

Orkinos balığı denizlerin ve okyanusların cüsseli ve iri balıklarıdır. Scombridae familyasına ait olup manevisel çıkarı oldukça kuvvetlidir. 100 ile 200 kilo ağırlıktan başlayıp, tonlara kadar çıkabilmektedir. Kan değerinden dolayı, kırmızı etlidir. Saldırgan tavırları ile tanınılmıştır. Diğer küçük balıkları beslenmeleri için, avlarlar. Dış görünüşü, koyu lacivert ve gümüş renkleriyle tamamlamış bulunmaktadır.  Hızlı ve akıcı yüzen orkinos, gövdesi füzeye benzetilmektedir. Boyu, 4 ile 5 metreye kadar ulaşabilir. Ilık ve serin sularda yaşamayı tercih ettikleri için, yarı tropikal iklim olan yerlerde yaşarlar. Keskin çizgileri ile denizin lideri olmayı korumaktadır. Gezici balıklar olup iklime ayak uydurarak, göç ederler. Balığın derisindeki pullardan dolayı, derisi serttir. Kimi inançlara göre uygun olmayan avı, son zamanlarda daha çok arttığı gözlemlenmiştir. Gıda ve ihracat açıdan önemi yüksektir. Bu yüzden orkinos balığını cüzi miktarlarda satın alabilirsiniz.

Yaşam Alanları:

  Türkiye’nin Marmara, Ege ve Karadeniz’de bulunur. Ülkemizde bulunan denizlerin iklimlerine oldukça uygundur. Orkinos balığı özellikleri gereği göç ettikleri için ‘’Belirli bir bölgede bulunur.’’ diyemeyiz. Dünya’da Atlantik okyanusu ve pasifik okyanuslarında yaşarlar. Dipte yaşamaz ve üst sularda gezinirler.

Üreme Ve Çiftleştirme:

Mart ile Ağustos aralarında bu dönem gerçekleşir. 1,5 milyon yumurta bırakırlar.

Orkinos Balığı Avı – Nasıl Yakalanır?

Deniz ve okyanusların üst sularında bulunur. Göç ettiği zamanları dikkate alarak, gerekli ekipmanlarınız ile orkinos balığını avlayabilirsiniz.

Yorum Yaz