Balık Özellikleri

Pisi Balığı Özellikleri (Pleuronectes platessa)

3.4/5 - (5 votes)

               PİSİ (Pleuronectes platessa)

Pisi balığı, denizin dibinde yaşayan, yassı görünümlü balık türdür. Pisi balığının özellikleri’nin başında oval görünmesi ve bulunduğu ortamın rengine dönüşme kabiliyeti gelir. Pisi balığı, yüzmez ve sadece dalgaların ilerleme hızından yararlanarak ilerler. Yüzme keseleri olmamasından dolayı, yüzemezler.  Vücut derisi sert ve küçük pullar eşliği ile yaratıcı görünüme kavuşmuştur.  Ortalama boyu 40 santimetreyi aşmaktadır. En fazla 20 yıla kadar yaşayabilir. Pisi balıklar etçil olsa dahi, yosun ve kabuklular ile beslenir. Aynı zamanda denizin dibinde, yumuşakça ve yavru balık ile de beslenir. Eti yağlı olmasından dolayı, lezzetlidir. Kan akışının az olması, beyaz ete sahip etmiştir. Üreme aylarında lezzetinden ödün vermektedir. Yağsız hale gelir ve damağa uygun tat gelmez. Bu yüzden şubat ve mart aylarında tüketilmesi daha doğru olacaktır. Küreselleşen dünyamızda, çevre kirliliği etkisiyle nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Yaşam Alanları:

Hayatını sıcaklığa bağlı olarak, kışları sahillerde ve yazları açık sularda geçirir. Yaşadığı alanın rengine dönüşerek, farklı bir tür olmasını tetiklemiştir. Ülkemizde Akdeniz ve Ege başta olmak üzere yayılım gösterirler. Dünya’da Pasifik okyanusu, Atlantik denizi ve Baltık denizi civarı yerlerde, adaptasyon gösterebilirler.

Üreme Ve Çiftleşme:

Pisi balıkları, özellikle aralık ve şubat aylarında 22 santimetre boya ulaştığında çiftleşebileceği saptanmıştır.

Pisi Balığı Avı- Nasıl Yakalanır?

   Doğru bir pisi balığı avı için, ayıklanmış karides ve ak yem kullanmak gerekir. Yazın sahillere kadar gelebilirken kışın derin sularda yaşarlar. Bu özelliklerini dikkat etmek gerekir.

Yorum Yaz