Balık Türleri

İlginç Deniz Canlıları

Rate this post

Bazı canlılar dış görünüşleri, bazıları da ölümcül silahları ile oldukça iddialı pozlar verse de deniz canlılarının kendine has duruşu olduğu için her zaman her yerde göremiyoruz onları. Bu ilginç deniz canlıları için örnek verirsek, ilk sırada Predatory Tunicate canlısı alıyor.

Image result for Predatory Tunicate

Bu canlı okyanus tabanlarında yaşıyor ve çoğu zaman kayalıklara yapışmış olarak yaşamını sürdürüyor. Dev ağızlarını açarak tuzak kuran bu canlılar, küçük deniz canlılarını yiyerek besleniyor. Boyları ortalama 30 cmye kadar ulaşan bu canlılar kendine has stili ile oldukça iddialı yapılara sahip.

Bir diğer ilginç deniz canlılarından olan Pacific Barreleye, oldukça özel bir yapıda.

beyni görünen balık

beyni görünen deniz canlısı

Kafasının içi görünen ve saydam bir yapıda olan bu balık, oldukça ilginç. 1939 senesinde keşfedilen bu balığın en önemli detaylarından bir diğeri de, yüzerken teleskop biçiminde gözlerinin oluşması. Bir insan yüzü gibi beyninin önünde yer alan yüz yapısı da pek çok balıktan farklı kılıyor bu balığı.

Bu ilginç deniz canlıları için bir diğer örnek ise Deepstaria Enigmatica.

battaniye denizanası

1967 senesinde keşfedilen bu deniz anası türü, battaniyeye benzeyen bir yapıya sahip. Boyu ortalama 60 santimetre olan bu balıklar, oldukça ince bir yapıda olduğu için sunun içinde adeta yaprak gibi görünüyor.

Bir diğer ilginç deniz canlısı olan Frilled Shark ise gayet korkutucu bir balık.

fırfırlı köpek balığı

fırfırlı köpekbalığı

Fırfırlı köpekbalığı olarak oldukça nam salmış olan bu balıklar, 1570 metre derinliğe kadar inebiliyor. Fosili andıran görüntüsü ile dinozorlar ile aynı dönemde yaşıyormuşçasına bir his uyandırıyor imiş araştırmacılarda. Kendisine yaşayan fosil de diyorlar aynı zamanda.

Bir de bir video var. Dünya’nın en ilginç deniz canlılarından yedi tanesini anlatıyor. Aralarında hayvan da var bitki de. Videoyu izlemeniz için aşağıda paylaşıyoruz. Eğer yazıyı okuduysanız bazılarını zaten biliyorsunuz : )

Eminiz ki daha pek çok ilginç tür vardır. Bildikleriniz varsa yorumlara resimi ile birlikte gönderin :)

Yorum Yaz