Balık Türleri

Neon Balığı

Neon
4.4/5 - (81 votes)

Neon balığı parlak ışıklı iki şerit çizgiye sahip, akvaryumların gözdesi minik ve ışıklı balıklardır. Boyutları küçük olsa da genel olarak dayanıklı yapıları ve mavi kırmızı ışıklı şeritlere sahip olmaları nedeniyle pek çok akvaryumun vazgeçilmezleri arasında yer alırlar.

Ana vatanı Amerika Kıtası’nın tatlı suları olan bu ilginç balık türü, tetra balık ailesine mensuptur. Hem ülkemizde hem de tüm dünyada özellikle akvaryuma yeni başlayanların tercih ettiği balık türlerinin başında gelir. Üretilmesinin büyük bir ekonomik değeri olduğunu belirtmeliyiz. Çünkü yalnızca Amerika’da yıllık ortalama bir buçuk milyondan fazla ihraç ediliyor.

Akvaryumda Harika Bir Görüntü Sunuyorlar

Neon balığı parlak ışıklı şerit çizgileriyle etrafa ışık saçan balıklardır. Sırt yüzgecinin neredeyse tamamını kaplayan mavi şerit çizgi şeffaf kuyruğa kadar uzanır. Mavi şeridin hemen altında yine karnından kuyruğa kadar uzanan parlak ışıklı kırmızı şerit bulunur. Parlak ışıklı şeritler ortamın sahip olduğu ışığa duyarlıdır. Eğer akvaryumun ışığını kapatırsanız neon balığı da bir süre sonra ışıklarını kapatacaklardır. Ancak yanan ışıkla birlikte hareketlenen akvaryum içinde ışıkları tekrar eski parlaklığına kavuşur.

Neon balığı Nasıl Beslenir?

Neon balığı uysal canlılardır. Hemen tüm agresif olmayan balıklarla birlikte beslenmekte bir sakınca görmezler. Beslenmelerinin büyük çoğunluğunu hazır yemler oluştursa da, atalarının etçil olduklarını unutmamak gerekiyor. Ara sıra da olsa, su piresi gibi canlı yemler verilmesi faydalı olacaktır. Hemen tüm akvaryumlarda kendine yer bulabilen lepistes ve melek balığının severek yedikleri pul yemler akvaryumların ışıltısı neon balığı için de iyi bir ziyafet olacaktır.

Sürü Halinde Yaşamaları Onların Daha Mutlu Olmalarını Sağlıyor

Neon balığı akvaryumlara görsel bir artı katan balıklardandır. Hem daha görsel bir akvaryum hem de genellikle sürü halinde yaşama biçimini tercih etmeleri nedeniyle onların mutlu olmaları için bir akvaryumda en az beş neon balığı beslenmelidir. Sayının artırılması onların daha mutlu ve huzurlu olmaların sağlayacaktır.

Neon Balığı Beslemek İçin Uygun Akvaryum Nasıl Olmalı?

Suları sıkça değişen ortalama 20 ile 26 derece sıcaklığa sahip, pH oranı 5.0 olan akvaryumlar uygun bir yaşam alanı oluşturulmasına katkı sağlayacaktır. Bitkili akvaryumlardan hoşlanan neon balığının ışıltılarının daha belirgin olması ve doğal bir ışık kaynağı görevini üstlenebilmeleri için ışığın parlaklığı kısmen loş tutulabilir. Akvaryum konusunda dikkat edilmesi gereken önemli bir konu da koşulların aniden ve hızlı olarak değiştirilmemesidir. Hızlı olarak değişen koşullar, neon balığına ciddi zararlar verebilir.

Neon balığında Cinsiyet Ayrımı

Cinsiyet ayrımının kolayca yapılabildiği balık türlerinden olan neon balığının, erkeklerinde mavi şerit çizgileri düzdür. Dişilerde ise mavi şeritler daha kavisli bir yapıya sahiptir. Dişi balığı çok sık yumurta ürettikleri için sıklıkla karınları şişmiş halde görmeniz mümkün.

Neon balığının Üretimi

Neon balığı çok hızlı üreyebilen balıklardır. Neredeyse sürekli olarak yumurta taşıyan dişiler her iki haftada bir yumurta üretirler. Ancak yumurtalarının gizlenebilmesine imkan tanıyan ortamlara ihtiyaç duyarlar. Diğer balıklardan ayrı bir akvaryumda üretilmesi çok daha sağlıklı olan neon balığı için sıcaklığı yaklaşık 24 derecede, zemini kum ve bitkilerle kaplı bir ortam ve özellikle üreme döneminde bolca canlı yeme ihtiyaç duyarlar.

Her yumurtlamada 130 civarında yumurtlayabilen dişi neon balığının bunlardan yalnızca 40 ya da 50 tanesi yavru olarak üretimi yapılabilmektedir. Etçil yapıda oldukları için neon balığının yumurtlamadan sonra ebeveynlerinin akvaryumdan çıkarılması gerekmektedir.

Yumurtlamanın ardından yaklaşık bir gün içinde yavrular yumurtalardan çıkarlar. İlk birkaç gün akvaryumda onları göremezsiniz çünkü henüz akvaryum içinde yüzmeyeceklerdir. Ancak birkaç gün sonra minik yavruların akvaryum içinde gezindiğini görebilirsiniz. Bir aylık yavru balıklar diğer balıklarla birlikte beslenmeye hazır hale geleceklerdir.

Yorum Yaz