Böcekler

Gergedan Böceği Beslemek İçin Neler Gerekli ?

4.1/5 - (69 votes)

-Gergedan böceği,  vücut anatomisi itibariyle yalnızca erkek türlerde görülen ve kafasının ön tarafında yer alan boynuzlarının gergedanı andırması nedeniyle bu adı almış böcek türüdür. Gergedan böceği beslemek, günümüzde özellikle Asya ve Avrupa Kıtalarında gerek koleksiyoncuların ve gerekse ilaç ve kozmetik ürünlerinde yoğun kullanımının olması nedeniyle oldukça popüler. Ancak bu böceklerin doğal yaşamda üstlendiği rolü düşünüldüğünde bunun hem etik hem de yasal olarak doğru olmadığını belirtmekte yarar var. Nadir de olsa Anadolu’da da görülen gergedan böceği ile ilgili artık şehir efsanesine dönüşen fiyatlarının olduğunu yapacağınız kısa bir araştırma ile görebilmeniz mümkün. Kimi internet sitelerindeki haberlere göre 90 bin ya da 100 bin dolara alıcısının olduğunu görürseniz şaşırmayın. Gergedan böceği beslemek için çok cazip bir fiyat olarak görünse de ülkemizde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından bu böceğin beslenmesi ve satışı yasak ve yasal müeyyideleri var.

Gergedan Böceği Ne Yer?

Gergedan böcekleri hepçil canlılardır. Doğada tüm besinlerini avlanarak değil, buldukları ile yetinen böcek türü olan Gergedan Böcekleri, insan sağlığını tehdit eden böcek gurubunda yer almaz. Doğal döngü içindeki görevleri onları çöpçü böcekler grubuna dahil eder. Bu guruba ait diğer böcek türleri ile birlikte çürümüş bitkiler, hayvan leşleri gibi çözünmesi ve toprağa karıştırılması gereken tüm atıkların doğadan temizlenmesinde görev alırlar.

Farklı Anatomileri Onları İlgi Odağı Haline Getiriyor

Yazımızın başında değindiğimiz, başının üst kısmında yer alan ve bir gergedanın boynuzunu andıran görünüme sahip olmaları, onları ilgi odağı haline getiriyor. Buna koleksiyonerlerin ilgisini ve kozmetik ürünlerinin olmazsa olmazı keratin ihtiva eden dış kabukları sayesinde yüksek ücretlere satılabiliyor oluşlarını da ekleyince gergedan böceği beslemek fikrinin nasıl ortaya çıktığını anlamak zor değil. Gergedan böceği dahil böceklerin uykuları ile ilgili merak ettikleriniz için böceklerin uyku davranışları yazısını okuyabilirsiniz.

Gergedan Böceği Beslemek İstiyorsanız

Gergedan Böceği beslemek istiyorsanız iki kere düşünmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü doğal döngü içindeki tüm türlerin kendine özgü bir yeri ve üstlendikleri bir görev var. Bu canlıların doğal yaşam alanlarından alınarak ev ortamlarında beslenmesi doğal dengenin göreceği zararı ve yasal olarak da suç işlemiş olacağınızı bilmelisiniz.

 

Yorum Yaz